Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

XnView

Download:
5 MB
OS:
Windows, Linux, BSD a další
Licence:
freeware
Nutná instalace?
NE

XnView je program pro prohlížení a upravování obrázků. Podobné aplikace jsou například ACDSee, IrfanView nebo další skvělý FastStone Viewer. Podporuje obrovské množství formátů (odhadem asi 50) a to jak pro čtení, tak i pro zápis. Mezi ty nejvýznamnější patří BMP, GIF, JPEG, JPEG2000, PNG, RAW nebo TIFF. Program má 2 různá rozhraní - prohlížeč s náhledy a editor obrázků. Je plno možností, jak nastavit používání těchto dvou rozhraní. Můžete například každý obrázek otevřít ve vlastním okně nebo udžovat neustále jenom jedno okno a přepínat se mezi prohlížečem a editorem dvojklikem, popřípadě používat taby (panely). I samotný prohlížeč má mnoho možností nastavení - rozvržení stránky, velikost náhledů, různé filtry atd.

Program je distribuován ve čtyřech balíčcích - samotný program, nConvert, pluginy a další jazyky (včetně češtiny). Můžete si zvolit, které části programu chcete nebo stáhnout "full" verzi, která obsahuje všechny. Pluginy slouží k rozšíření podpory formátů a dostupných filtrů, určitě si je stáhněte. nConvert je výborný nástroj pro hromadné úpravy obrázků, ale ovládá se z příkazové řádky. Naštěstí lze pomocí tohoto programu hromadně upravovat obrázky přímo z grafického rozhraní prohlížeče XnView. K dispozici jsou úpravy jako změna typu souboru, změna velikosti, zostření nebo rozostření a další efekty. Jsou to vlastně stejné úpravy, které jsou k dispozici v editoru obrázků. Z dalších efektů bych zmínil vytažení hran,přidání nebo potlačení šumu, redukce barev nebo změna rozlišení. Nejužitečnějšími nástroji jsou ale úprava dynamického rozsahu a vyvážení barev. Obrázek se dá i různě pomačkat, zvlnit nebo rozmazat. K dalším užitečným vlastnostem patří tvorba prezentací nebo snímání obrazovky. Většina screenshotů na mé stránce byla dělána pomocí tohoto programu. Výčet funkcí tímto zdaleka ještě nekončí, takže pokud vás program zaujal, stáhněte si ho a vyzkoušejte sami.

Funkce, které dělají XnView něčím víc než jenom dalším z mnoha prohlížečů obrázků, jsou například bezztrátové transformace JPEGu. Ne každý ví, že při každém otevření a uložení JPEG obrázku dojde ke ztrátě na kvalitě. XnView ale umí JPEGy otáčet nebo ořezat bez ztráty kvality. Další specialitkou je možnost upravovat IPTC data (standard pro popisy fotografií). Následně můžete ve fotografiích podle informací v IPTC hledat. Další zajímavou funkcí je možnost odeslat obrázky e-mailem, kdy program automaticky nabídne změnu jejich rozlišení a zvýšení komprese. To je pouze pár z moha užitečných a nadstandardních funkcí, kterými program disponuje.

Linuxová verze programu bohužel zamrzla ve vývoji před mnoha lety. Naštěstí lze v Linuxu pomocí Wine provozovat bez problémů Windows verzi XnView. Autor programu také vyvýjí novou multiplatformní verzi svého prohlížeče s názvem XnViewMP.

No a na závěr bych rád také zmínil některé slabiny XnView. Přijít na nějakou dá sice dost práce, ale jednou z nich je například nutnost registrace pro komerční použití programu. Také nelze přímo upravovat obrázek pomocí kreslících nástrojů, ale to už bysme chtěli od tohoto programu příliš mnoho. K podobným složitějším úpravám lze použít například skvělý GIMP.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.