Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Zveřejnění videa na internetu

Úvod

Poslední dobou je velmi populární zveřejňování videa na internetu. Většina lidí i u nás již disponuje rychlým internetovým připojením, takže pro ně není problém si videa přes internet pouštět. Většinou se jedná o krátké klipy, ale občas narazíte i na poměrně dlouhé filmy. Existuje několik technologií pro šíření videa na internetu. Asi nejběžnějším formátem je ASF/WMV z dílny Microsoftu. Jeho zásadním problémem je velice špatná kompatibilita s jinýmy systémy než Windows. Dalším běžným formátem je RealMedia. Je to proprietární formát a bez originálního přehrávače RealPlayer (nebo alespoň filtrů z něj) video většinou také nespustíte. Dalším formátem, který často nejdete na internetu, je MOV od Applu. I zde přehrajete video bez originálního QuickTime přehrávače pouze s problémy. Od MOV je odvozený další formát - MP4/AVC. Vyniká sice v kvalitě, ovšem nemá žádnou přímou podporu ze strany nějakého většího výrobce SW a práce s ním není zrovna jednoduchá. Mezi příznivci otevřených řešení je populární formát Ogg/Theora. I zde je ale problém s přehráváním. Prohlížeče Firefox a Opera sice tento formát přímo podporují, ale do ostatních přehrávačů neexistuje žádný plugin, takže v nich video nepřehrajete. Jedinou možností je Javový přehrávač Cortado, oproti konkurenci jsou ale jeho možnosti velmi slabé. Jedná se ale o jediné řešení nezatěžkané žádnými patenty a zdarma je dostupný i server pro realtime vysílání IceCast. Pokud nadace Xiph.org zlepší podporu pro koncové uživatele a zlepší se kvalita komprese obrazu Theora, mohl by se tento formát prosadit. Důležitá ale bude zřejmě i podpora v HW, například chytrých telefonech. Tam zatím Theoru zcela jasně poráží H.264.

Zavrhli jsme tedy, většinou kvůli špatné kompatibilitě, většinu dostupných formátů - WMV, MOV, MP4, Ogg. Zbyly tedy 2 možnosti, které považuji za optimální - Flash a DivX. Každá ze služeb má své výhody. U Flashe je možné pro šíření videa použít známý server YouTube, pro tento formát dále mluví perfektní kompatibilita s různými systémy. Navíc toto řešení funguje na většině systémů "out-of-the-box", tedy bez nutnosti cokoliv instalovat nebo nastavovat. Oporti tomu je pro DivX nutné nainstalovat přehrávač (plugin pro prohlížeče). Ten funguje pouze ve Windows a na Macu. Po stažení je ale možné video přehrát i na ostatních systémech (Linux, BSD atd.) Další výhoda je v tom, že video přehrajete i na naprosté většině stolních a přenosných přehrávačů. Videa ve Flashi trpěla dlouho velmi nízkou kvalitou, nyní je ale možné použít pro kompresi velmi kvalitní formát H.264 a YouTube už umožňuje zobrazit i video ve fullHD rozlišení (1080p). Pro přehrání takového videa je však zapotřebí extrémně výkonný počítač nebo podpora dekódování přes grafickou kartu, na které již sice Adobe pracuje, ale zatím stále nefunguje.

Flash řešení

Pokud hodláte využít službu YouTube, nepotřebujete video nijak upravovat. YouTube načte velké množství různých formátů a automaticky jej překonvertuje do FLV/H.263/MP3 a MP4/H.264. Výsledkem je ale často video nevalné kvality. I přes vysoké rozlišení, které YouTube nově nabízí, používá stále příliš vysokou kompresi. Pokud chcete umístit na internet flashové video ve vysoké kvalitě, musíte si pomoci vlastními silami. Nejprve je nutné překomprimovat klip do formátu FLV/H.263 nebo MP/H.264. Do obou formátů umožňuje video zkomprimovat výborný program Avidemux. Jeho použití je velmi jednoduché, stačí zvolit z nabídky požadované formáty a film uložit.

Pokud máme video vyrobené, můžeme jej umístit na webovou stránku. K tomu potřebujeme nějaký vhodný přehrávač. Mně se líbí například FlowPlayer, který je nabízený pod opensource licencí, tedy zdarma. Bohužel mu zatím chybí některé funkce, ale autor již na jejich implementaci pracuje a pravidelně vydává nové verze. Jedná se především o lepší ovládání hlasitosti, vyšší kvalitu zobrazení a přehrávání videa na celé obrazovce (fullscreen). Snad budou tyto drobné mouchy brzo odstraněny. FlowPlayer má mnoho různých možností a nastavení, ale pro umístění videa na internetvé stránky stačí pouze základní znalosti HTML a vše spolehlivě funguje. Ukázku reálného použití najdete zde. Ve staženém balíčku FlowPlayeru jsou ukázky i mnohem propracovanějších řešení. Převážně napojení JavaScriptu na objekt přehrávače. Tím bych tedy možnost použití Flashe uzavřel.

DivX řešení

Pokud na svých stránkách všude tvrdím, že žádný DivX formát neexistuje, tak teď připouštím, že to není až tak pravda. Společnost DivX totiž vytvořila specifikaci pro multimediální kontejner, který se jmenuje DIVX. Je to v podstatě pouze upravené AVI, ale přidává podporu pro více zvukových stop, kapitoly, titulky a dokonce i menu. Kontejner by měl být zpětně kompatibilní s AVI, takže takové video lze přehrát téměř všude. Na druhou stranu si ale zmíněná rozšíření AVI užijete pouze ve firemním DivX Playeru a na několika málo stolních přehrávačích. A proč tady o DIVX kontejneru mluvím? Protože jej budeme potřebovat k přehrávání videa na webu. Ono by to sice šlo i s AVI, ale potom nefunguje vyhledávání v přehrávaném souboru. Ono to občas nefunguje ani u DIVX, ale to už se dostávám do oblastí černé magie.

Nyní již tedy prakticky, jak video pro DivX Web Player vytvořit. Základem je AVI s MPEG-4 ASP kompresí obrazu a MP3 kompresí zvuku. Jak takové video stvořit za pomoci VirtualDubu a XviD kodeku popisuje tento návod. Postupujte přesně podle něj, v nastavení XviD kodeku ale nesmíte použít funkci GMC. Poslední krok návodu - spojení AVI s MP3 zvukem přeskočte a vraťte se sem. Pro další postup budeme potřebovat program DivXMux GUI. Program si stáhněte a nainstalujte. Po spuštění získáte následující okno:

DivXMux
DivXMux GUI je velmi jednoduchý jednoúčelový program

Jako první nastavte výstupní adresář, najdete jej pod tlačítkem Preferences -> Output folder. Poté tlačítkem Select vybereme video soubor a dalším tlačítkem Select otevřeme dialog pro přidání zvukových stop. Ty se přidávají tlačítkem +, pro účely videa pro webové stránky lze použít pouze jednu zvukovou stopu. Jakmile máme vybrané video i zvuk, jak to vidíte na obrázku, pokračujte dál talčítkem Next. Na další obrazovce nechte zaškrtnuto Proceed to Job Queue a klepněte na Finish.

DivXMux
Fronta souborů pro konverzi do DIVX

Video se zařadí do fronty a tlačítkem + lze přidat další videa. Vlastní konverze se spustí klepnutím na tlačítko se šipkou (Start muxing). Vyskočí DOSové okno, které zobrazuje průběh konverze. Výsledkem bude .divx soubor, který můžete uploadovat na Stage6. Pokud chcete vložit video do vlastních stránek, zde je opět ukázka kódu. Pokud tedy chcete na internetu zveřejnit svá videa tak, aby si je mohlo shlédnout co nejvíce lidí, zde jsem nastínil dvě nejlepší možnosti.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.