Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

VirtualDub -

Použití filtrů

Jednou z velkých výhod VirtualDubu je velké množstí různých filtrů pro úpravu obrazu. Některé filtry již v programu naleznete zabudované, další si můžete sami vyhledat a stáhnout. Velký přehled filtrů najdete na stránce neuron2.net pod odkazy Mine, Hosted a Other. Většina znich je šířena pod GPL licencí stejně jako celý VD a je tedy k dispozici zdarma včetně zdrojových kódů. Existují ale i komerční filtry. Nyní se podíváme, jak obrazové filtry použít a k čemu všemu se hodí.

Při zpracování nahrávek z TV nebo DVD ripů budete velice často potřebovat oříznout okraj obrázku. U DVD bývá obraz často doplněný nahoře a dole černými pruhy, u TV vysílání zase občas nalezneme černé pruhy po stranách. Použití filtru pro ořezání je jiné než u ostatních. Tento filtr můžeme totiž aktivovat pouze ve spojení s nějakým jiným. Pokud chceme video pouze ořezat, bude se hodit filtr Null Transform, který nedělá, jak už z názvu vyplývá, vůbec nic :-). Okno s nastavením filtrů najdeme v menu Video -> Filters. Vidíme jej na obrázku.

Filtry ve VD
Okno VirtualDubu se seznamem vybraných filtrů

Pokud pomocí tlačítka Add přidáme do seznamu nějaký filtr a klepneme na něj, zvýrazní se nám vravo dole dvě volby - Cropping a Configure. Klepnutím na Cropping se zobrazí okno s nastavením ořezání. Zde si jednoduše nastavíte ořezání obrazu, ale nezapomeňte, že při kompresi pomocí některých kodeků (DivX, XviD) musí být rozměry videa dělitelné osmi.

Klepnutím na tlačítko Configure zobrazíte konfigurační dialog pro vybraný filtr. Toto okno se automaticky zobrazí i když přidáte nějaký nový filtr. A co je tedy ještě k dispozici za filtry kromě ořezání? Mezi často využívané se určitě zařadí filtry pro změnu rozlišení (Resize), potlačení šumu (2D Cleaner, Smart Smoother, Dynamic Noise Reduction) nebo deinterlace (Deinterlace Smooth, Deinterlace MAP). Lidem, kteří při natáčení neudrželi pevnou ruku, se určitě hodí filtr Deshaker pro stabilizaci záznamu. Filtr VobSub Vám umožní vložit přímo do obrazu titulky, což se někdy může hodit. Pokud chcete obohatit své video o logo nebo naopak logo z videa vygumovat, hodí se Vám filtry Logo a LogoAway. K filtru LogoAway je ale nutno dodat, že znak stanice sice z obrazu zmizí, ale místo něj se objeví rozmazaný flek, který je často rušivější než původní logo.

Při řazení filtrů za sebe je nutné dodržovat určitá pravidla. Například by bylo zcela nesmyslné použít ořezání až jako poslední, protože předchozí filtry by zcela zbytečně zpracovávaly část obrazu, která se nakonec stejně zahodí. Podobně kontraproduktivně by působil i pokus o zařazení potlačení šumu před deinterlace filtr, kterému by rozmazání obrazu jeho práci značně ztížilo. Více o řazení filtrů najdete v článku o dalším střihovém programu, Avisynth. Většinou ale stačí jednoduchá logická úvaha k nalezení správného pořadí.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.