Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

VirtualDub

Program VirtualDub je asi nejznámějším videoeditorem. Nenabízí sice příliš střihových funkcí a není vhodný pro náročnější zpracování videa. Jeho síla ale spočívá v aplikaci různých video filtrů, střih bez rekomprese, více komprimování videa a spojování se zvukem, popřípadě titulky a kapitolami. V tomto oboru je nedostižný.

V současné době se používají 3 verze tohoto programu - originální VirtualDub (VD), VirtualDubMod (VDM) a VirtualDub MPEG-2. Ještě se dá občas narazit na Nandub, což je vwlmi stará verze upravená speciálně pro kodek DivX 3.11. Kromě oficiální verze už ale žádná jiná není aktivně vyvíjena. Od verze 1.7.6 ale VirtualDub přichází s převratnou funkcí, umožňuje doinstalovat vstupní pluginy. Autor VD MPEG-2 porotval podporu pro MPEG-2 a ASF/WMV do vstupních pluginů. Dále je možné stáhnout například plugin pro FLV. VirtualDubMod oproti oficiální verzi nabízí vylepšení hlavně v oblasti zvuku, kdy je možné přidat k videu více zvukových stop v téměř libovolném formátu. VDM se sice již hodně dlouho nevyvíjí, ale pořád zůstává velmi platným pomocníkem při práci se zvukovými stopami. Na ostatní práce je vhodnější použít mnohem novější standardní verzi VirtualDubu. Já se budu v tomto stručném návodu zabývat především VDM, ale většina z toho, co zde napíši, platí i pro VD a VD MPEG-2.

VirtualDubMod
Program VirtualDubMod a výběr zpracování videa

Hlavní činnosti, ke kterým se VD používá, jsou střih a spojování videa bez rekomprese, komprese videa, spojování obrazu se zvukem nebo naopak extrakce zvuku z multimediálního souboru. Program sice umí i komprimovat zvuk, ale tuto funkci bych raději nepoužíval a zvuk zpracoval samostatně. Pokud chcete pouze přidávat nebo ubírat zvukové stopy, je nutné v menu Video zaškrtnout Direct Stream Copy. Tato volba zajistí, že se video nebude znovu komprimovat. Pokud naopak chcete video překomprimovat, máte k dispozici volby Fast/Normal Recompress nebo Full processing, kdy můžete navíc použít ještě obrazové filtry. Právě podpora filtrů dělá z VD velmi silný nástroj při zpracování videa. Najdeme zde téměř vše. Od základních filtrů typu resize, ořezání, otočení nebo překlopení obrazu až po komplikované filtry jako deinterlace, stabilizace či potlačení šumu. Další užitečnou schopností VD je vystříhání nežádoucích kusů filmu bez rekomprese, například reklam z TV záznamu.

Tímto bych asi skončil s teorií a funkce VD bych radši předvedl na praktických ukázkách některých jednoduchých úkolů. Na závěr ještě dodám, že většinu zde zmíněných postupů lze provést i v programu Avidemux, který funguje ve Windows i v Linuxu. Oproti VirtualDubu podporuje i ukládání a čtení formátů MP4, MKV, MPEG PS (MPG, VOB) a MPEG TS.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.