Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Digitalizace videa pomocí TV karty - 2. část

Komprese zvuku a problémy se synchronizací

Na první problém, který je poměrně častý a který se musí vyřešit můžete narazit již v okamžiku, kdy se pokusíte nahrané video přehrát. Často se totiž stane, že délka zvuku a videa nesouhlasí a ke konci filmu se může zvuk posunout i o několik vteřin oproti obrazu. Je to způsobeno tím, že obraz digitalizuje TV karta, řízená televizním signálem, zatímco zvuk digitalizuje zvuková karta, která je řízena vlastním krystalem. Pokud je krystal špatný (což se často stává) není potom počet samplů za vteřinu požadovaných 44 100, ale třeba 40 050. Takovýto rozdíl by znamenal 4 vteřiny za hodinu. Problém se často vyřeší, pokud změníme samplovací frekvenci při nahrávání na 48 kHz. Pokud už ale máme video se špatně nahraným zvukem, je nutné jej nějakým způsobem opravit. K tomu lze použít buďto drahé profesionální editory jako Wavelab, Adobe Audition, Sony SoundForge či Vegas. Já bych ale doporučil velmi kvalitní audio editor Audacity, který je k dispozici zdarma a vše potřebné bez problémů zvládne. V tomto programu náš WAV soubor se zvukem otevřeme a celý jej označíme (Ctrl+A). Z menu vybereme Efekty -> Změnit rychlost a nastavíme zrychlení/zpomalení tak, abysme dorovnali zvuk s délkou videa. Má-li film po hodině posun zvuku o jednu vteřinu dopředu, je to zpomalení o 1/3600x100%, čili zadáme -0,028%. Kromě filtru Změnit rychlost můžeme použít také filtr Změnit tempo, který zachová ladění (výšku tónu). Není ani od věci, použít filtr pro odstranění šumu, který se bude v nahrávce z TV pravděpodobně vyskytovat.

Nyní opravený zvuk vyexportujeme buďto zpátky do formátu WAV nebo již rovnou do MP3 či OGG Vorbis. K exportu do MP3 je nutné mít v adresáři plug-ins soubor lame_enc.dll. Takto jsme tedy vyřešili problém desynchronizace zvuku i komprese.

Audacity
Zrychlení zvuku pomocí programu Audacity

Audacity

K úpravě rychlosti zvuku můžeme použít také program BeSweet a jednu z jeho grafických nástaveb (BeLight nebo BeSweet GUI). Kvalita úpravy bude stejná jako u Audacity, protože oba programy používají na přepočítání vysoce kvalitní opensource knihovnu SoundTouch. Přesto ale způsobí zrychlení/zpolení zvuku bez změny výšky tónu v nahrávce nežádoucí artefakty, které mohou lidem s obzvláště dobrým sluchem vadit. Proto se někdy doporučuje prosté zrychlení/zpomalení, při kterém ale dojde ke změně výšky tónu. Pokud je změna rychlosti malá, je toto asi opravdu lepší řešení. Změny si všimnou pouze lidé s absolutním sluchem. Zcela ideální řešení není, je třeba vybrat menší zlo. Zvolte tedy ten filtr, který vám zní lépe, univerzální rada neexistuje. V programu BeLight se zvuk zrychlí v dialogu Advanced settings. Volba Rate je prosté zrychlení se změnou výšky tónu, pokud zvolíte metodu Tempo bude zachované původní ladění. Hodnoty jsou opět v procentech, stejně jako u Audacity.

Další možností, jak se s rozbíhajícím zvukem vypořádat, je změnit rychlost videa. Pokud namísto 25 fps nastavím 24.993, zpomalím video o vteřinu za hodinu. Takto Vám rychlost videa upraví již nahrávací program (ATV2000, iuVCR), pokud nastavíte hlavní stream na Audio. Já bych ale preferoval raději úpravu zvuku a standardní snímkovou frekvenci obrazu. Pokud chcete vytvořit DVD nebo SVCD, je nutné aby video mělo 25 fps. Někteří lidé mají to štěstí (nebo spíš kvalitní zvukovou kartu), že jim i po několika hodinách nahrávání zvuk sedí zcela přesně. V tom případě nám stačí zvuk zkomprimovat do nějakého vhodného formátu. Jak toto jednoduše provést pomocí programu BeLight je popsáno ve 4. díle návodu na ripování DVD. Oproti tomuto návodu si můžeme práci ještě více ulehčit použitím programů LameDrop (MP3) nebo OggDrop (Ogg Vorbis). Oba najdete na stránce www.rarewares.org. Na kompresi do MP3 nebo Vorbisu je možné použít také výborný program WinLAME. Pro kompresi do AAC (AAC+ alias AAC HE nebo AAC PS) lze použít opět BeLight s knihovnami z Nero Burning ROM nebo z Winampu. Na spojení vytvořeného zvuku s obrazem potom můžeme použít buďto VirtualDubMod s nastavením Direct Stream Copy nebo MKVToolnix, jak je popsáno v 5. díle návodu na ripování DVD. Nahrávku z televize je samozřejmě také možné zkomprimovat tak aby ji bylo možné vypálit jako standardní DVD Video a přehrávat bez problémů na stolních přehrávačích. Jak na to Vám popíše tento návod.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.