Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Mozilla Thunderbird

Download:
6 MB
OS:
jakýkoliv
Licence:
OpenSource - MPL
Nutná instalace?
NE

Roztržením balíku mozilla na dvě části vznikl internetový prohlížeč Firefox a poštovní klient Thunderbird. Jedná se o samostatný program, který není nijak vázán na prohlížeč Mozilla. Funkčně je podobný Outlooku, ale v mnohém jej převyšuje. Když jsem v článku o Firefoxu mluvil o bezpečnosti, tady platí to samé. S Thunderbirdem vás ohrozí jedině vir, který si sami spustíte. Program obsahuje všechno, co by měl e-mailový klient obsahovat, navíc je opět rozšířitelný pomocí doplňků (extensions). Navíc jsou k dispozici i zabudované funkce, které nejsou běžné u ostatních klientů, například adaptivní filtr na SPAM. To znamená, že filtr podle toho které zprávy označujete jako spam a které ne, nastavuje své parametry. Tím lze efektivně odfiltrovat SPAM od ostatních e-mailů. Další šikovnou vlastností je nastavení maximální velikosti stahované pošty. Pokud velikost e-mailu přesáhne určitou hranici nebude celý stažen, ale zobrazí se jenom část a odkaz na zbytek zprávy. Takže se můžete rozhodnout, jestli ji chcete stahovat nebo ne. To bohužel nefunguje s obecnými e-mailovými antivirovými scannery. Zbytek zprávy se nedotáhne. Ale pokud máte antivir s rezidentním štítem, můžete bez obav e-mailový scan vypnout.

Co se týká dostupných rozšíření, velmi užitečné je například Attachment Tools, které vám umožní pracovat efektivněji s přílohami emailu, například je i odstranit a zachovat pouze text zprávy. Pokud se bojíte, že Vaše emaily bodou číst cizí lidé, pomůže rozšíření ProfilePassword, které zahesluje přístup k Vašemu profilu a tedy i zprávám a kontaktům. O bezpečí pošty se stará také Enigmail, který umožňuje šifrovat a digitálně podepisovat poštu. Přestože nakonfigurování Enigmailu není zrovna triviální záležitostí, samotné používání je jednoduché a uživatelé Thunderbirdu můžou mezi sebou komunikovat bez rizika, že někdo čte jejich poštu nebo se odesílatel vydává za někoho jiného. K funkci je zapotřebí šifrovací software GnuPG (zkráceně GPG). Na závěr krátkého přehledu nejužitečnějších rozšíření se nedá zapomenou na plánovací kalendář Lightning, který je velice užitečným nástrojem pro organizování času.

Portály pro webový přístup k emailům jsou sice čím dál lepší a většině lidí stačí. Pohodlí a funkce opravdového mailového klienta ale nahradit nemůžou. Pokud navíc podporuje váš účet IMAP protokol, lze maily na serveru a v počítači plně synchronizovat. Thunderbird lze tedy jedině doporučit.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.