Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

SMPlayer

Download:
10 MB
OS:
Linux/Windows/OS X
Licence:
OpenSource - GPL
Nutná instalace?
NE

SMPlayer je jedním z grafických nadstaveb linuxového přehrávače MPlayer. Existují ještě konkurenční grafická rozhraní MPUI a rulesPlayer, ale ty dle mého soudu nenabízejí takový uživatelský komfort a možnosti. Rozhraní je napsáno v toolkitu Qt4, na každé platformě má tedy nativní vzhled. Ovládání je proto velmi příjemné a jednoduché.

Jak už bylo řečeno, SMPlayer používá pro přehrávání videa a hudby backend MPlayer. Ten spoléhá převážně na knihovny projektu ffmpeg, se kterým je úzce svázán. Umožňuje ale použít i DirectShow filtry z Windows a dokonce i VfW kodeky. Přehraje tedy téměř jakýkoliv formát videa nebo zvuku, na který narazíte. Integrovaná je také podpora titulků. Nechybí možnost přidat k videu černé pruhy (letterbox). U titulků je ale drobný problém s češtinou. Pro kódování češtiny existují 3 různé formáty. Je to ISO-8859-2, CP-1250 a UTF-8. Téměř všechny titulky, se kterými se setkáte, budou v kódování CP-1250. Je tedy třeba tuto možnost navolit v nastavení titulků SMPlayeru. Na další záložce Font je třeba vybrat font s podporou češtiny. Vhodné jsou například systémové Arial Black, Lucida Snas Unicode, Franclin Gothic Medium.

Další výhodou SMPlayeru je možnost používat jej jako přenosnou aplikaci. Stačí nainstalovaný program zkopírovat na flashdisk a přidat konfigurační soubor smplayer.ini a plně přenosná aplikace je na světě. Podobné možnosti nabízí také přehrávače VLC a KMPlayer. U VLC ale chybí funkce letterbox, což je velmi nepříjemné u širokoúhlých filmů s titulky. Ty totiž nelze posunout pod aktivní obraz. U KMPlayeru je zase problém s automatickou detekcí poměru stran u DVD. SMPlayer se mi tedy jeví jako vítěz, i když i další dva zmíněné přehrávače jsou vynikající. Takže konec konců proč je nemít na počítači a flashdisku všechny, když jsou zadarmo.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.