Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

O sekci programy

V této části stránek naleznete stručný popis různých zajímavých programů, které by podle mě měl mít každý na svém počítači. Snažím se vybírat programy, které jsou k dispozici zdarma a pokud možno, tak i pro více operačních systémů. Ne vždy je to možné, v tom případě se budu snažit zmínit i podobné programy pro Linux. V naprosté většině jsou zdarma šířené multiplatformní programy lepší než software nabízený za peníze. Ale každému nemusí daný program padnout hned do oka a proto se budu snažit i nastínit možnosti úpravy programů k obrazu svému. To je další z výhod většiny opensource projektů - obrovská konfigurovatelnost. Většinu z těchto aplikací není nutné instalovat. Stačí někam nakopírovat soubory z archivu a spustit patřičný .exe soubor. Pokud potom chcete takovýto program z počítače odstranit, jednoduše ho smažete. To by bylo asi na úvod všechno a můžete si vlevo v menu vybrat aplikaci, která vás zajímá. Jsou řazeny do kategorií podle použití a pokud nad odkazem podržíte chvíli myš, zobrazí se vám stručný popis, co který program dělá.

Vaší pozornosti by též neměly uniknout programy odkazované v pravém sloupci. Jedná se (kromě foobaru2000) o multiplatformní opensource řešení špičkové kvality. Ať již jde o internetový prohlížeč, grafický editor, multimediální přehrávač nebo balík kancelářských aplikací. Další programy, které by neměly uniknout Vaší pozornosti najdete v následujících odkazech:


  • MP3Tag - Jeden z nejlepších editorů tagů pro hudební soubory. Podporuje u MP3 ID3v1, ID3v2 a APEv2 tagy. Navíc pracuje s tagy u souborů AAC/MP4, OGG, MPC nebo WMA. Mluví česky.
  • MP3Gain - Program který srovná Vaši sbírku MP3 na stejnou hlasitost. Používá pokročilou psycho-akustickou analýzu narozdíl od většiny ostatních programů. Proces je vratný a bez ztráty kvality. Program pracuje buďto s celými alby (zachovává rozdíly hlasitosti mezi stopami jednoho alba) nebo s jednotlivými soubory.
  • Exact Audio Copy - Program je známý pod zkratkou EAC. Pokud chcete zkopírovat hudební CD nebo jej převést do MP3/OGG Vorbis/MPC a pod., je tohle ten nejkvalitnější program. Program podporuje vše co se od něj dá čekat - CDDB databázi pro automatické zjištění názvů stop na CD, ty dokáže následně zapsat jako tagy do komprimovaných souborů. EAC podporuje také CD-TEXT. Program je dostupný i v češtině.
  • CDex - Další výborný audio ripper. Funkcemi je téměř totožný s EAC včetně podpory češtiny.
  • Miranda IM - Malý a lehce přenosný ICQ/MSN/Jabber/AIM/Yahoo instant messenger. Není ho nutné instalovat a dá se velice snadno přenášet například na disketě nebo USB flash disku. Pomocí pluginů se dá množství jeho funkcí rozšiřovat téměř do nekonečena.
  • PSPad - Český programátorský plaintextový editor s podporou téměř všech existujících znakových sad včetně Unicode. Používám ho pro tvorbu těchto stránek. Zvýrazňuje syntaxi pro HTML i většinu programovacích jazyků.
  • StrongDC++ - Český klient sítě Direct Connect. Umožňuje stahovat od více uživatelů najednou, kontroluje, zda jsou stažené soubory v pořádku, a nabízí všechny další vymoženosti pokročilých nadstaveb původního DC++.
  • Comodo Internet Security - Společnost Comodo nabízí svůj produkt pro hlídání internetové bezpečnosti zcela zdarma. CIS se skládá z Antiviru a Firewallu, při instalaci je ale možné vybrat pouze jednu z komponent. Firewall obsahuje komponentu Defense+, která hlídá chování aplikací a při nestandardním chování nějakého programu na tuto skutečnost upozorní a umožní program zablokovat.
  • Avast antivirus - Česká společnost Alwil nabízí svůj antivirový program Avast pro domácí použití zdarma. Nutná je pouze bezplatná registrace každý rok. Ještě zbývá dodat, že Avast je jeden z nejlepších antiviráků s pravidelnými aktualizacemi a příjemným vzhledem a ovládáním. A navíc za tu cenu!Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.