Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Režim "divadlo" - overlay

V poslední době stále více grafických karet s TV výstupem disponuje režimem divadlo (theatre). Poprvé s ním přišly karty Matrox a dnes jej má i většina karet od ATI a nVidie. Tento režim má plno výhod, umožňuje buďto sledovat video na monitoru i televizi zároveň nebo mít video pouze na televizi a na monitoru provozovat cokoliv jiného. V praxi to funguje tak, že pokud se na monitoru objeví něco v overlay vrstvě (speciální režim grafické karty), zobrazí to samé graf. karta na televizi, ale přes celou obrazovku. Overlay render se běžně používá pro zobrazení videa. Problém ale nastává s titulky, které většina programů kreslí navrch přes overlay vrstvu. Takové titulky se na TV nezobrazí, protože nejsou součástí overlay vrstvy. Titulky se tedy musí přímo vykreslit do videa. To umožňují například přehrávač BSPlayer a RadLight. Dalším přehrávačem, který to umí je MV2Player. Tam to ale funguje pouze v případ, že se místo overlaye použije VMR9, čímž ale celý režim divadla padá. Takže tímto způsobem nepochodíme.

Zbývá tedy jediná spolehlivá možnost, jak titulky dostat na televizi a to jsou DirectShow filtry, které kreslí titulky přímo do videa. Já znám 3 - FFDShow, DivXG400 a VSFilter (dříve se nazýval VobSub, je na obrázku).

Konfigurace programu VobSub
Konfigurace titulkového filtru VobSub

Pokud titulkové filtry zaregistrujete, tak se při spuštění filmu automaticky načtou a pokusí se vyhledat soubor s titulky. VSFilter se registruje tak, že někam na disk nakopírujete soubor VSFilter.dll a spustíte příkaz "regsvr32 VSFilter.dll". Měla by se zobrazit hláška o úspěšném zaregistrování. Zbylé dva filtry se zaregistrují sami při instalaci, FFDShow je nejen titulkový filtr, ale hlavně dekodér formátu MPEG-4 (DivX 3, 4 a 5, XviD a dalších), takže se načte jako každý jiný kodek. Důležité je nastavit potom ve filtrech správný font s podporou češtiny, správnou velikost a umístění. Všechny tři filtry umí přidat k videu černé pruhy na rozměr 4:3 a titulky umístit do nich.

Nastavení titulků v FFDShow
Nastavení titulků v FFDShow

Pokud nastavíte FFDShow podle obrázku výše, měly by se titulky při spuštění filmu automaticky načíst. Pokud se tak nestane, zkuste ještě zaškrtnou položku Heuristic search. Pokud ani to nepomůže, tak můžete zvolit titulkový soubor ručně zaškrtnutím File a nalistováním titulkového souboru. Další volby by měly být pro anglicky mluvící naprosto jasné. FFDShow je sice přeložený do češtiny a slovenštiny, ale překlad není zatím kompletní.

Já jsem dřív používal FFDShow a MV2Player, protože tyto dva programy spolu umí dobře spolupracovat a lze bez problémů nastavovat pozici a velikost titulků. Poté jsem přešel na kombinaci Media Playeru Classic a VSFilteru, která způsobovala méně problémů. Díky značně vylepšené podpoře titulků v nových verzích FFDShow jsem se ale nyní vrátil k tomuto filtru a jako přehrávač používám nejčastěji ViPlay nebo MPC. Výhodou FFDShow oproti ostatním filtrům je možnost ovládat pozici a velikost titulků dálkovým ovládáním pomocí Girderu.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.