Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Novinky


 • 6. 8. 2006 - Po týdnu jsou tu další novinky. Zaprvé jsem přidal návod na grabování CD a DVD, který poradí jak kvalitně extrahovat a komprimovat zvuk z CD a DVD. Potom tu jsou některé nové verze oblíbených programů, například foobar2000 0.9.3. Do popisu programu jsem přidal krátký návod, jak jeho pomocí převádět mezi zvukovými kompresemi. Potom tu je nový ImgBurn 2.0, který konečně umí vypálit DVD-Video z VOB souborů uložených na disku. Tím se stal bezkonkurenčně nejlepším programem pro vypalování DVD.

 • 26. 2. 2006 - Nová verze programu DV DateCode podporuje formát titulků SRT, což zjednodušuje tvorbu DVD z DV kamery s datem a časem v titulcích. Kromě nových verzí programů Winamp, VirtualDubMod, DGMPGDec, ImgBurn, QuEnc nebo MPEG2Schnitt se také pracuje na dokončení verze 0.9 přehrávače foobar2000. K cíli se možná blíží také nový Avidemux s podporou MP4 a až přidají vývojáři i slibovanou Matršoku, tak to bude opravdu bomba. Po roce je zde také nová verze OGG kodeků od Illiminable, nové neoficiální buildy Media Playeru Classic přinášejí lepší podporu MOV formátu. K dispozici je testovací verze Ant Movie Catalogu s podporou Matrošky (MKV). Linky na programy neuvádím, Googlovat už snad umí každý.

 • 6. 2. 2006 - Firma SONY opět "vylepšila" své poškozené disky (ARccOS) a tak se také objevily nové verze programů na jejich opravu. Jako bonus vám ještě tato sympatická firma přidá na některých discích malware zvaný Alpha-DVD. Doufám, že bojkotujete její výrobky stejně jako já.

  Co se týká mých stránek, přibyly nové 2 návody (viz. levý sloupeček), tentokrát určené spíš začátečníkům. Oba popisují výrobu DVD disků - tentokrát nepoškozených! Také jsem snad konečně doladil své počítadlo přístupů a dovolím si jej nabídnout veřejnosti. Ke svému běhu potřebuje PHP a MySQL. Instalace je jednoduchá a popsaná v archivu (komprimováno jako 7-zip). Otestovat jej můžete na mých stránkách kliknutím na číslo s počtem přístupů vlevo dole.

  No a potom tu jsou některé nové verze užitečných programů. Například dnes vyšla finální verze DGMPGDec 1.4.6 - výborného MPEG-2 dekoderu a demuxeru. Potom tu je naopak muxer YAMB 1.5, tentokrát pro formát MP4. No a poslední z dnešní nabídky je vynikající MPEG-2 enkoder HC 0.17, který používám v obou svých nových návodech. Mimo jiné opravuje i mnou zmiňovanou nepříjemnou chybu s VfW kodeky FFDShow. Z nových funkcí přidává automatickou tvorbu kapitol na základě změny ve scéně. A to je zatím vše. V plánu mám vytvořit návod na kompresi videa pomocí x264 kodeku v programu MeGUI, sepsat základy konfigurace multimediálního počítače a přeložit návod na obcházení ochrany proti kopírování DVD pomocí programu PGCEdit.

 • 10. 12. 2005 - Na světě jsou také nové verze programů pro opravu a kopírování poškozených (nebo takzvaně chráněných) DVD. Jejich výrobcem je většinou firma SONY, která má za poslední měsíc na krku již třetí závažné obvinění ze zločinných praktik při pokusech zabránit uživatelům zkopírovat si zakoupená CD a DVD. Ripovat poškozené DVD-Video disky Vám pomohou nové verze programů DVD43 3.7.0 a DVDFab Decrypter 2.9.6.2 beta 3. S odstraněním vyadavatelem úmyslně poškozených částí DVD vám pomohou programy FixVTS nebo VobBlanker. Vypálit ISO obraz DVD potom pomůže nový program ImgBurn. Pokud máte DVD na disku ne jako ISO, ale jako adresář VIDEO_TS s VOBy, vytvoří ISO soubor a následně jej za pomoci ImgBurn vypálí program ImgTool Classic.
  A mimochodem, už jsem zmínil, že vyšel nový FireFox 1.5? Ale to už stejně všichni víte. Za zmínku možná ale stojí to, že to je první oficiální verze FF, ve které funguje kolečko myši pro posun obsahu na mých stránkách.

 • 8. 12. 2005 - Po delší době se Gabest opět pustil do vývoje a jako na běžícím páse vydává nové verze svého přehrávače MPC, který považuji za ve všech směrech nejlepší. Mezi největší novinky patří nativní podpora kontejnerů MP4, částečně MOV a vylepšená podpora MKV. Další novinkou je použití shaderů z DirectX 9 pro kvalitnější přepočítávání rozlišení a další efekty. K tomu je zapotřebí knihovna D3DX9. Nová verze je navíc k dispozici i v češtině.
  MPC má ale také solidní konkurenci. Přehrávač a video server VLC je v nové verzi 0.84. Bohužel stále neumí přidat černé pruhy k obrazu pro umístění titulků, což prý ale bude napraveno již v příští verzi. Jinak se dá VLC málo co vytknout a neměl by chybět na žádném počítači. Další vynikající přehrávač ViPlay byl v nové verzi vytvořen od nuly a nově uvolněn jako opensource. Zatím je pouze v beta verzi, které ještě plno funkcí chybí. Nicméně to co už je implementováno vypadá velmi slibně. Prozatím ale ještě doporučuji používat starší verzi.

 • 2. 10. 2005 - Předem bych se chtěl omluvit všem, na jejichž emajly jsem reagoval pozdě nebo zatím ještě vůbec. Také aktualizací není poslední dobou mnoho. Času je málo a nějak to všechno nestíhám, ale snad se polepším :-). Teď k nějakým novinkám:
  Nedávno byla vydána nová verze 2.33 programu MP3Tag. Malá změna v číslování přináší dlouho očekávanou a žádanou podporu systému UNICODE. Ten umožňuje používat znaky libovolných abeced u jednoho souboru a vzájemně je kombinovat. Díky tomu již také funguje správně čeština u programu MusikCube, který je momentálně ve verzi 1.0 RC1. Brzy se tedy dá očekávat finální verze 1.0 tohoto výborného MP3 přehrávače a jukeboxu. Vyniká hlavně skvělou databází skladeb a jejich organizací. Je také velmi rychlý a ani kolekce hudby o několika gigabytech jej nezpomalí. Kromě MP3 podporuje MusikCube pomocí pluginů také OGG Vorbis, FLAC, APE a AAC (MPEG-4 Advanced Audio Coding).

 • 2. 10. 2005 - Po hodně dlouhé době jsem se opět dostal k aktualizaci stránek. Zatím jsem pouze zaktualizoval programy potřebné ke zkopírování DVD. Přidal jsem poslední verzi DVDDecrypteru, než byl vývoj tohoto programu na nátlak filmových studií ukončen. Zároveň jsem přidal knihovnu machinist.dll (zabaleno programem 7-zip), kterou potřebuje program ShrinkTo5 ke zkopírování šifrovaných DVD. Tento program je náhrada za také zakázaný a ukončený DVDShrink. Pro překonání i těch nejnovějších "ochran" DVD lze také použít DVDFab Decrypter. Další dobrou možností je program DVD43 (čti jako DVD for free), který nainstaluje ovladač DVD mechanik takový, že automaticky odstraňuje ochrany proti kopírování. Ostatní programy již vidí nechráněné a nešifrované DVD.

 • 27. 6. 2005 - Po delší době se také objevila nová verze výborného prohlížeče obrázků XnView s označením 1.80. Program přináší přepracovaný vzhled, používá čím dál populárnější TABy, nabízí větší konfigurovatelnost ovládání a některé další novinky. Pokud používáte starší verzi, určitě updatujte a pokud zatím program neznáte, určitě jej vyzkoušejte. Akorát pozor na jednu věc - i když si stáhnete plnou verzi programu (full), je pořád ještě nutné stáhnout také soubor s lokalizacemi. XnView je přeložený do češtiny i slovenštiny.

 • 9. 5. 2005 - Po několikadenním programování v PHP jsem konečně dokončil vlastní počítadlo přístupů. Pokud budete mít někdo zájem umístit jej na své stránky, dejte mi vědět a rád Vám s konfigurací pomůžu. Není to nic těžkého. Pokud bude zájem větší, uvolním počítadlo pod licencí GPL a sepíšu návod na jeho konfiguraci. Ještě je nutné doladit pár drobností, ale jinak považuji počítadlo za hotové. Vyzkoušejte si jej kliknutím na počet návštěvníků.

 • 13. 3. 2005 - Další skvělý opensource program se po téměř roce dočkal nové verze - Ant Movie Catalog. Jedná se o podle mě nejlepší program pro katalogizaci video kolekce. Automaticky z vloženého CD/DVD zjistí technické údaje (kodeky, rozlišení, bitrate atd.), další informace (herci, režiser, obal atd.) si natáhne z internetové databáze IMDB. Vy můžete poté doplnit jazyky zvuku a titulků, hodnocení a další detaily. Mezi největší novinky poslední verze patří podpora formátů OGM, matroška a DVD. Program je šířen zdarma pod licencí GPL a mluví i česky.

 • 27. 2. 2005 - Po téměř nekonečně dlouhé době byla vydána nová aktualizace populárního video přehrávače Media Player Classic. Aktuální verze má označení 6.4.8.4. Autor programu, Gabest, se bohužel jeho vývoji již nevěnuje tolik jako dřív, přesto zůstává MPC jedním z nejlepších a těžko překonatelných přehrávačů.

 • 6. 4. 2005 - Vylepšená funkčnost stránek pomocí JavaScriptu

 • 12. 3. 2005 - Zcela nový design, opravy všech článků, nové návody na zpracování videa

 • 1. 6. 2004 - Kompletní redesign, menší opravy

 • 9. 4. 2004 - Návod na nahrávání pomocí TV karty

 • 4. 2. 2004 - Dokončení návodu na ripování DVD

 • 28. 1. 2004 - Kompletní předělání stránek, přemístění na novou adresu, návod na ripování DVD

 • 6. 11. 2003 - Přidán popis programu FFDShow

 • 7. 10. 2003 - Přidáno počítadlo přístupů

 • 2. 10. 2003 - Byly spuštěny tyto stránky
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.


Dnes je Sobota 18. 09. 2021

Svátek má Kryštof
 • 13. 3. 2010 - Velká aktualizace návodů a popisu programů

 • 2. 1. 2008 - Popis programů ImgBurn a SMPlayer, pojednání o významu slova kodek

 • 7. 7. 2007 - Návod na Avidemux a článek o HD videu

 • 6. 8. 2006 - Návod na grabování CD a DVD