Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

O sekci návody

V této části stránek naleznete návody na některé komplikovanější programy, různé postupy, všechno co považuji za užitečné a zajímavé.

Pokud Vás zajímá cokoliv ohledně zpracování a přehrávání videa na počítači, doporučuji přečíst si nejdřív můj úvod do digitálního videa. Přestože na stránce najdete spíše návody pro pokročilejší uživatele počítačů, je zde i několik návodů pro úplné laiky, například základy používání programu VirtualDubMod.

Protože většina informací na mých stránkách se točí kolem zpracování videa a převodu mezi různými formáty. Pokud tápete v tom, který program na převod použít, podívejte se na následující tabulku.

DV MKV/OGM MP4/MOV WMV/RM TV DVD AVI AviSynth VDM MeGUI HC QuEnc
video

Jak vidíte, centrem všech převodů je program AviSynth. Některé formáty (AVI, MPEG-1, MPEG-2, OGM a MKV) umí rovnou otevřít i VirtualDubMod (zkráceně VDM). Někdy to je ale na úkor kvality nebo rychlosti konverze. Navíc VDM neumí otevřít některé MKV soubory, umí pozue formát Matroška ve verzi 1, verzi 2 nezvládá. Ještě podotknu, že konverze nahrávek z digitálního vysílání (DVB-T, DVB-C a DVB-S) je totožná s komprimací DVD.

Pokud kliknete na nějaký zdrojový formát, dostanete se na stránku, která Vám přiblíží, jak jej pomocí AviSynthu otevřít. Kliknutím na komprimační programy se dostanete k návodu na jejich použití. Doufám, že tento přehled pomůže vyznat se trochu lépe ve změti různých návodů, které mám na svých stránkách.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.