Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

MV2Player

Download:
1,3 MB
OS:
Windows 95 a výš
Licence:
freeware
Nutná instalace?
NE

MV2Player je původní český program, který je až na pár drobností, které zmíním v závěru nejlepším videopřehrávačem, který znám. Přímo podporuje program Girder a automaticky pro něj vytváří soubor instrukcí. Téměř příkladná je jeho podpora titulků. Ty umožňuje vykreslit třemi způsoby: Klasicky pomocí GDI nad obrazem nebo je přímo klíčovat do videa pomocí VMR9. Poslední možnost je použití filtru FFDShow. Pokud vám ani to nestačí můžete využít podporu pro titulkové filtry G400 nebo VSFilter (dříve VobSub). Pokud použijete interní vykreslování, umí MV2Player odlišit různé mluvící osoby dialogovými barvami. Pokud by se titulek nevešel na řádek umí jej přehrávač rozdělit do dvou řádků nebo zmenší font. Bohužel neznám možnost jak použít interní titulky se zapnutým režimem "divadlo" na grafické kartě. Proto já používám titulky kreslené pomocí FFDShow, u kterých lze snadno pomocí MV2Playeru měnit velikost a pozici.

Mezi další speciality programu patří jeho podpora nejrůznějších filtrů a kodeků jako například DivX, XviD, DeDynamic, TFMAudio a dalších. Filtry lze registrovat nebo odregistrovat, měnit jejich vlastnosti, použít určitý filtr pro určitý kodek atd. Lze také vytvořit vlastní DVD graf, i když s tím jsou někdy problémy. Podpora práce s kodeky je ale jinak výborná a neznám jiný přehrávač, který by něco podobného zvládal.

Za zmínku také stojí podpora autorunu a menu z kdysi populárního programu MicroDVD. MV2Player dále umožňuje měnit poměr stran videa, a to buďto podle předem nadefinovaných poměrů nebo plynule. Další unikátní vlastností je plynulé napojení videa v playlistu, takže pokud máte film na dvou CD a dvě mechaniky v PC, tak vůbec nepoznáte přechod z jednoho na druhé. Další nezvyklou funkcí je hlasová syntéza podle titulků. Také sá dá opravit špatně vyrobený film. Titulky lze zrychlit nebo zpomalit, další možností je posunout je dopředu nebo dozadu, pokud nesedí s filmem. Lze posouvat i zvuk vůči obrazu pokud je desynchronizovaný. Přehrávač si Vaše nastavení pamatuje a při příštím spuštění filmu všechno správně nastaví. V omezené míře program podporuje i televizi, pokud vlastníte TV kartu. A takhle bych mohl s výčtem funkcí a nastavení pokračovat hodně dlouho, ale ty nejdůležitější jsem snad již zmínil a zbytek si projdete sami.

Dnes je u multimediálních programů naprostá samozřejmost podpora skinů. Jeden z nich jsem vyrobil i já a můžete si ho prohlédnout na obrázku vlevo nebo stáhnout. A pokud se vám nezalíbí ani žádný ze skinů na domovské stránce programu, je k dispozici výborný editor pro tvorbu vlastních. Vyberete si obrázek, případně varianty s podsvícenými nebo stisknutými tlačítky a nastavíte, kde na obrázku je které tlačítko. Detailnější popis a stažení editoru je možné z domovské stránky programu.

Ale abych jenom nechválil i tento výborný program má slabší stránky. Program je ve vývojovém stádiu a tak každá verze obshuje pár opravených a pár nových chyb. Jak už jsem se zmínil výše, problémy mohou nastat s přehráváním DVD. Také s filtrem FFDShow si poslední verze nerozumí stoprocentně, někdy dokonce dojde při jeho použití k bezdůvodnému pádu programu. Problémy s interními titulky jsem také už zmiňoval. Vylepšit by zasloužila také podpora formátu Matroška. Celkově se však jedná o velice zdařilý přehrávač, navíc z dílny českých programátorů a v budoucích verzích se snad mnou zmiňované chyby opraví. Bohužel to ale vypadá, že vývoj programu se zastavil, což je škoda.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.