Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Nastavení multimediálního počítače

Teoretický úvod

Základní rozdělení

Často se opakují dotazy uživatelů, jak správně nakonfigurovat počítač pro bezproblémové přehrávání videa. Plno lidí v zoufalství sáhne po nějakém codecpacku, které ale bývají často nekvalitní a způsobí více problémů než užitku. Existují stovky různých kodeků a formátů videa a většina lidí je z toho logicky značně zmatená. Do toho si rádo-by odborníci vymysleli neexistující formát DivX a nadělali ve všem ještě větší zmatek. Pokusím se tedy vše shrnout, zjednodušit a objasnit některé mýty, které mezi lidmi kolují. Doporučím Vám podle mého názoru ideální nastavení PC pro přehrávání videa. Celý postup je velmi jednoduchý a věřte, že pro přehrání 99% videí stačí pouze 2 programy! Pokud nechcete nad ničím přemýšlet a přehrávat téměř všechna videa, nainstalujte Haali Media Splitter (alias MatroskaSplitter) a ffdshow s výchozím nastavením. Pokud chcete ještě podporu formátů Real Media (RM, RMVB), nainstalujte Real Alternative. Další možností je stáhnout si přehrávač VLC, který existuje i jako přenosná aplikace pro flashdisky a zvládá velké množství formátů bez nutnosti cokoliv instalovat. Dalším vynikajícím přehrávačem s integrovanou podporou většiny existujících formátů videa je MPC-HC. Pokud chcete zjistit, jak vlastně přehrávání videa na počítači funguje, detailněji si nakonfigurovat ffdshow, vyřešit nějaké problémy nebo se dozvědět o podpoře dalších formátů, čtěte dál.

Trh s videem šířeným po internetu ovládají 3 velké společnosti - Microsoft, Apple a RealMedia. Velké servery pro sdílení videa (např. YouTube) většinou používají technologii Flash od společnosti Adobe (dříve Macromedia). Pro přehrávání formátů velké trojky - Microsoft, Apple a Real - potřebujete většinou dekodéry a přehrávače přímo od jejich tvůrců. Není zde většinou žádná možnost výběru, tu nabízí částečně pouze formát MOV firmy Apple a některé formáty firmy Microsoft. Kvůli těmto restrikcím a problémům se většina lidí od těchto formátů odvrátila a pro domácí použití je téměř nikdo nevyužívá. Na internetu se jim ale daří zásluhou velkých společostí. U nás využívá formáty Windows Media a RealMedia například Česká Televize, ostatní spoléhají většinou na Flash. Na počítači však mnohem častěji najdeme videa ve formátech skupiny MPEG (Motion Picture Experts Group). Jsou to MPEG-1 (MPG soubory), MPEG-2 (DVD, DVB), MPEG-4 ASP (AVI, známý jako DivX) a MPEG-4 AVC (také známý jako H.264). Existuje ještě mnoho dalších okrajových kompresí videa a zvuku, ale většina z nich nestojí za pozornost. O těch, které si ji zaslouží, se v článku ještě zmíním. Podrobnosti k různým formátům najdete v mém souhrnu.

Kodeky a Filtry

Jak tedy přehrávání videa vlastně funguje? Pokud na vašem počítači nehraje nějaké video, poradí vám většina "odborníků", že nemáte nainstalované kodeky. To je nesmysl. Ve Windows totiž paralelně existují dva systémy pro kompresi a dekompresi videa. Systém VfW používá pro svoji práci kodeky a pochází ještě z dob Windows 3.11. Využívá jej například oblíbený program pro kompresi videa VirtualDub nebo volitelně frameserver AviSynth. Všechny běžně používané přehrávače ale tyto kodeky nevyužívají. Jejich základem je totiž druhý ze systémů - DirectShow. Ten za sebe řadí různé filtry a vytváří tím přehrávací graf. Na začátku je vstupní multimediální soubor a na konci video a zvukový výstup. V zásadě potřebujete pro každé video 3 filtry - splitter, video dekodér a audio dekodér. Splitter se postará o rozdělení vstupního souboru na zvuk a video, případně titulky, zbytek práce odvedou dekodéry. Pokud jeden z filtrů chybí, nemusí hrát video vůbec! Toto je častý omyl, kdy se někdo snaží instalovat další a další dekodéry videa a přitom mu chybí například splitter. Výsledkem takového postupu může být naprostý kolaps systému! Jak funguje propojení filtrů při přehrávání videa ilustruje následující obrázek z programu GraphEdit - pozorně jej prostudujte.

Graphedit
Přehrávání videa v Grapheditu

Pro přehrávání videa ve Windows tedy nepotřebujete kodeky nýbrž filtry. Název kodeky se ale ze setrvačnosti používá dodnes i pro filtry a to dokonce i lidmi v oboru značně zkušenými. Pro správné pochopení některých problémů je však třeba tyto dva pojmy důsledně rozlišenovat a pamatovat si, že k přehrávání se kodeky nepoužívají! Kromě filtrů také samozřejmě potřebujeme nějaký přehrávač. Naprostá většina jich využívá systém grafů od Microsoftu a mluvíme potom o DirectShow přehrávačích. Jejich typickými představiteli jsou například Windows Media Player, Media Player Classic (alias MPC, vřele doporučuji), ViPlay, MV2Player, Zoom Player, fusion a plno dalších. Systém DirectShow používá pro přehrávání videa také oblíbený hudební přehrávač WinAMP. Přehrávače, které DirectShow nevyužívají, jsou z Linuxu převzaté programy SMPlayer a VLC. Obzvláště ten druhý by neměl chybět na žádném počítači. O jeho unikátních schopnostech se ještě zmíním.

Instalace

Co najdeme ve Windows

V systému Windows je již hned po nainstalování přítomno několik filtrů. Jsou to především samozřejmě filtry pro formáty společnosti Microsoft - AVI a ASF splittery, dekodéry WMV a WMA. Existují 3 základní řady WMA a WMV kompresí značené 1-3 nebo také 7-9 (podle verzí WMP se kterými se dodávaly). Všechny 3 verze obsahují pouze systém Windows XP a novější, do starších je třeba filtry doinstalovat (viz. dále). Ve Windows dále najdeme filtry pro některé formáty skupiny MPEG. Jsou to hlavně MPEG-PS splitter a dekodéry MPEG-1 videa a MPEG-1 (MP2, MP3) zvuku. Pro přehrávání těchto formátů tedy nepotřebujete nic dalšího instalovat. Teď ale vyvstane obvyklá otázka: "Tvrdíš, že v systému je filtr pro AVI, mně ale některé AVI soubory nehrají". Nyní je nutné vrátit se na začátek a pozorně si vše ještě jednou přečíst. Máte sice AVI splitter, ale máte také dekodéry kompresí videa a zvuku v AVI obsažených? Pro přehrání videa vždy potřebuji minimálně 3 filtry, pokud jeden z nich chybí, video nehraje. Co teď ale s tím? Nainstalovat ffdshow!

ffdshow

Ffdshow je jedinečný program, který v sobě schovává obrovské množství dekodérů a VfW kodeků. V podstatě se jedná o všechny dekodéry zvuku i videa, které lze v AVI souboru nalézt. O jeho možnostech a schopnostech jsem napsal smostatný článek, nyní vám nastím základy jeho instalace a nastavení.

Nejprve je nutné odklikat tradiční dialogy - výběr jazyka (nechybí čeština), souhlas s licencí a adresář pro instalaci. Poté se program zeptá, které komponenty chcete nainstalovat. Pokud chcete na počítači také editovat video, rozhodně nainstalujte VfW rozhraní (tedy kodeky) a pluginy (filtry) pro Avisynth a VirtualDub (pokud tyto střihové programy používáte). Po potvrzení názvu skupiny v nabídce Start se instalátor na další obrazovce zeptá na podporu video formátů.

FFDShow - formáty
Volba podpory kompresí obrazu v FFDShow

Můžete nechat výchozí nastavení pro video - nezaškrtávat MPEG-1 a MPEG-2. U zvuku ale doporučuji zapnout podporu pro formát flac a dekodér pro Vorbis změnit z tremoru na libavcodec (pomalejší, ale kvalitnější). Dekompresi MPEG-1 je vhodné nechat na systémovém dekodéru a pro MPEG-2 použijeme jiný dekodér (viz. dále). Můžete ale použít i dekodér MPEG-2 v ffdshow, potom doporučuji vybrat knihovnu libmpeg2. Dále bych vybral vyrovnávání hlasitosti zvuku Volume normalization a podporu Titulků (Subtitles). Všechna nastavení můžete měnit i po nainstalování ffdshow, takže není důvod se obávat, že byste něco zvolili špatně.

FFDShow - zvuk
Volba podpory kompresí zvuku v FFDShow

Na další obrazovce se ffdshow zeptá na počet a konfiguraci reproduktorů připojených k počítači. Zde asi není nutné nic vysvětlovat. Poté je třeba nastavit cestu k pluginům VirtualDubu, pokud jste zvolili jejich instalaci. Na konec už jenom potvrdíte instalaci a je hotovo. Po dokončení se instalátor ffdshow zeptá na spuštění konfigurace dekodérů. Zaškrtněte Run video decoder configuration. Tím se spustí okno s konfigurací video dekodérů, kde je ještě vhodné některá nastavení doladit. Konfiguraci video a audio dekodérů a VfW kodeků je také možné spustit z nabídky Start, kde po instalaci přibyla nová složka ffdshow.

FFDShow - titulky
Titulkový filtr FFDShow

Pokud začnu s konfigurací odshora, mám tu nabídku Kodeky. Zde můžeme upravit podporu pro jednotlivé formáty, pokud jsme při instalaci špatně volili, případně doladit podrobněji nastavení. Dále doporučuji aktivovat panel Klávesy. Zde je možné nastavit klávesové zkratky pro ovládání některých funkcí ffdshow. Poté nás bude zajímat panel Postprocessing. Je to obrazový filtr vhodný pro filmy s nízkou kvalitou obrazu způsobenou příliš vysokou kompresí. Doporučuji zaškrtnout funkci Automatická volba kvality, která nastavuje sílu postprocessingu podle zatížení procesoru. Pokud nemá počítač dostatek volného výkonu CPU, ffdshow automaticky sníží sílu filtru, aby video nezačalo škubat. Nejvíce je toho k nastavení v menu Titulky. Názvy voleb snad vysvětlují jejich funkci a pokud jste ze všech možností zmateni, prostě okopírujte nastavení tak, jak jej vidíte na screenshotu. Vlevo dole samozřejmě zvolte hodnotu letterbox tak, aby odpovídala poměru stran vaší obrazovky. Pro podrobnější popis nastavení ffdshow si můžete přečíst článek na PCTuningu.MP4, 3GP, MKV, OGM a další

Díky ffdshow je tedy zajištěné dekódování naprosté většiny AVI souborů na které můžete narazit. Občas se ale můžete setkat i s jinými soubory než AVI. Koncovka souboru značí formát kontejneru (více zde), obvykle nemá nic společného s kompresí obrazu nebo zvuku. Uvnitř MKV nebo MP4 souborů najdete většinou ty samé komprese jako v AVI. Je tedy nutné nainstalovat pouze splitter pro příslušný kontejner. Ideální je Haali Media Splitter (nazývaný také MatroskaSplitter). Původně byl vytvořený pouze kvůli podpoře formátu Matroška (MKV, MKA), ale postupně přibývala podpora dalších kontejnerových formátů - MP4 (a jemu podobných 3GP a MOV), Ogg všetně modifikace OGM a naposledy MPEG Transport Stream (TS). Haaliho splitter obsahuje také podporu pro AVI, která je lepší než výchozí AVI splitter od Microsoftu. Nezapomeňte, že Haaliho splitter je vám nanic, pokud k němu nemáte také dekodéry - ffdshow.

DVD a MPEG

Než se přesunu k okrajovým formátům, zmíním ještě jeden specifický a velmi rozšířený: DVD-Video. Jako kontejner používá MPEG-PS (MPEG Program Stream) a koncovku VOB, komprese obrazu je MPEG-2 a komprese zvuku je MP2, AC3 nebo DTS. Zde máme na výběr buďto přehrávače, které mají všechny potřebné filtry zabudované (MPC, VLC, SMPlayer), nebo musíme použít speciální DVD/MPEG-2 dekodéry. DirectShow graf pro DVD se totiž tvoří nestandardním způsobem. Pokud chcete použít pro dekódování MPEG-2 videa z DVD ffdshow, musíte zapnout podporu pro DVD v panelu Kodeky u MPEG-2 dekodéru. Další alternativou je MPEG-2 dekodér z přehrávače MPC-HC. Jako dekodér zvuku je možné použít kromě ffdshow také AC3Filter.

Windows Media

Nyní by již mělo být funkční přehrávání naprosté většiny běžných video souborů. A tak se dostáváme k okrajovým a problémovějším formátům. Jako první by bylo asi vhodné zmínit ASF (Advanced Streaming Format). Soubory s příponami WMV (Windows Media Video) nebo WMA (Windows Media Audio) používají také ASF kontejner. Uvnitř se obvykle nachází nějaká z WMV a WMA kompresí. S nástupem HD videa se začínají objevovat soubory s kompresí VC-1 (standardizovaná a vylepšená WMV3 komprese). Příslušný kodek a dekodér najdete zde. Pokud ASF/WMV/WMA soubory nehrají, většinou se s tím nedá moc dělat. Můžete jedině zkusit povolit podporu dekódování WMV v konfiguraci ffdshow.

QuickTime

Další na řadě jsou formáty Apple QuickTime (QT, MOV). Sice se dá nainstalovat celý přehrávač iTunes + QuickTime, ale to bych rozhodně nedoporučoval. Na přehrávání MOV souborů s MPEG-4 nebo MJPEG kompresí (většina dnes se vyskytujících MOVů) stačí interní podpora MOVu v přehrávači MPC nebo Haali Media Splitter a dekodéry z ffdshow. Tento způsob přehrávání je zvláště pro MPEG-4 AVC mnohem lešpí než originální QuickTime přehrávač. Aby MPC používal na přehrávání MOVů systém DirectShow, musíte jej v nastavení přehrávače povolit (View -> Options, zde nabídka Player -> Formats. Najděte položku QuickTime file a zvolte pro přehrávání systém DirectShow. Pokud narazíte na MOV, který nebude hrát, zřejmě v něm byla použita nějaká stará proprietární komprese firmy Apple. Zde už pomůže pouze přepnutí MPC na QuickTime a instalace originálních dekodérů. Doporučuji nainstalovat balíček QuickTime Alternative, který obsahuje pouze to, co potřebujete, a žádné zbytečnosti navíc. Jeho součástí je také plugin pro internetové prohlížeče, který bych ale instaloval pouze v případě, že jej z nějakého důvodu vyloženě potřebujete. Nemám s ním dobré zkušenosti.

Real Media

Formáty skupiny Real Media (RM, RA, RMVB) nejsou příliš rozšířené. Hlavním problémem je jejich přehrávání. Bez originálního splitteru, dekodéru videa a dekodéru zvuku s přehráním těchto souborů většinou nehnete. VLC a MPC sice obsahují podporu některých starších formátů, ale značná část videí hrát nebude. V balíčku Real Alternative najdete vše potřebné. Stejně jako v případě QuickTime je i zde přidán plugin pro internetové prohlížeče. Využíjete jej například pro online vysílání České Televize.

Tím jsou tedy vyřešená standardní videa - AVI, MP4, MKV, Ogg, OGM, MPEG-PS, MPEG-TS atd., dále formáty "velké trojky" a paskvil zvaný DVD-Video. Nyní zbývá dořešit ještě jeden sice okrajový, přesto ale poměrně často používaný formát: Flash Video. Poznáme jej obvykle podle koncovky FLV. Zvládají jej bez problémů přehrávače VLC i MPC. Pokud bysme chtěli podporu i v dalších přehrávačích, musíme doinstalovat FLV splitter. Na této stránce najdete také plno dalších splitterů a dekodérů, které jsou všechny vytažené z přehrávače MPC. Pokud hledáte podporu ještě dalších formátů, pokračujte v čtení článku.


Řešení problémů

Identifikace formátu

Velmi často narazím na dotazy typu "špatně mi hraje to a to video". Kde začít s řešením takového problému? Jako první věc musíme zjistit typ videa. Pokud se jedná o jeden z formátů velké trojky zmíněné na začátku, tedy ASF (WMA, WMV), MOV (QT) nebo RM (RMVB), doporučuji zkusit přeinstalovat příslušné filtry nebo přehrávače. Pokud toto nepomůže, nedá se většinou nic víc dělat, uvízli jste v síti proprietárních řešení. Mnohem více možností máme při řešení problémů se standardním videem. Nejdříve se tedy podíváme, jestli máme nainstalované potřebné filtry. Pro každý video soubor potřebujeme splitter, dekodér videa a dekodér zvuku, případně ještě titulkový filtr.

Začneme logicky tím, co je hned na ráně - kontejnerem a příslušným splitterem. Jaký asi máme kontejner nám prozradí přípona souboru - AVI a MPG (MPEG) zná asi každý. ASF je formát Microsoftu, častěji se ale vyskytuje s příponou WMV nebo WMA. WMA značí, že soubor obsahuje pouze zvuk s kompresí WMA. Soubor WMV obsahuje navíc i video obvykle s kompresí WMV. Microsoft zde vnáší mezi uživatele zmatek tím, že používá název komprese jako příponu multimediálního souboru. Navíc existuje několik vzájemně nekompatibilních verzí WMA a WMV kompresí. Přípony MOV a QT značí video od Applu, tedy formát QuickTime. Ten kromě vlastních kompresí někdy používá i standardní MPEG-4 zvuk a video. Koncovka RM, RA, RMVB nebo RAM značí formát firmy Real Media a zde nejsou možné žádné kompromisy. Bez originálních dekodérů si většinou neškrtnete. RA značí, že se jedná pouze o zvukový soubor.

Nyní se přesuneme do trochu zajímavější oblasti. Nejběžnějším ze standardních kontejnerů je bezesporu AVI. Může obsahovat téměř libovolnou kompresi zvuku i obrazu. O něco lepším než zastaralé AVI, ale dnes již v podstatě mrtvým formátem, je OGM. OGM je kontejner odvozený od Oggu, který nejčastěji asi znáte ve spojení s kompresí zvuku Vorbis. Kromě toho ale může Ogg obsahovat kompresi zvuku flac (bezztrátová) nebo Speex (určená pro řeč). Také ale může obsahovat video s kompresí Theora. Kontejner Ogg se vyskytuje s příponami OGG, OGV, OGA nebo SPX. Částečnou podporu těchto formátů skupiny Xiph.org obsahuje i ffdshow (Vorbis, flac, Theora). Pro podporu Ogg kontejneru a Speex komprese můžete sáhnout po filtrech od Illiminable. OGM přidává oproti Oggu podporu pro další komprese, například MPEG-4 video a AC3 zvuk. Dnes se již ale OGM nepoužívá, protože je tu něco mnohem lepšího - kontejner Matroška. Poznáte jej podle přípon MKA = audio, MKV = video a MKS = titulky. Dalším ze série standardních kontejnerů je MP4, součást ISO MPEG-4 standardu. MP4 kontejner poznáte podle přípony MP4 (kdo by to čekal), M4A (audio), M4B (MP4 poškozený DRM od Apple), 3GP, 3GPP a 3G2 (pro mobily). Díky standardu DVD-Video se těší velké oblibě kontejner MPEG Program Stream. Soubory mají většinou koncovku MPG, MPEG, VOB, MOD nebo třeba DAT (na VCD). Potřebný splitter je součástí instalace Windows. Posledním z řady standardních kontejnerů je MPEG Program Stream, v poslední době je velmi populární, protože se používá na Blu-ray přehrávačích, pro digitální vysílání a také v AVCHD kamerách. Koncovky video souborů bývají TS, MTS nebo M2TS. Jak vidíte obrovské množství různých přípon souborů v sobě skrývá v podstatě pouze 6 kontejnerů: AVI, Ogg, Matroška, MP4, MPEG-PS a MPEG-TS. Jak tedy na tyto soubory? Jednoduše, všech 6 formátů zvládne bez problémů MatroskaSplitter od Haaliho.

Tím tedy máme pořešené splittery. Nyní potřebujeme dekodéry videa. Zde je situace také jednoduchá, většinu jich obsahuje ffdshow, takže nemusíme nikde po správném dekodéru pátrat. Přesto se vám může stát, že narazíte na nějaký vzácný formát videa, se kterým si nebudete vědět rady. Zde pomohou dva programy: GSpot a MediaInfo. Oba programy umí zobrazit informace o videu, hlavně použité komprese. GSpot načítá soubory AVI, MP4 a MPEG a dokáže i zjistit, zda jsou potřebné filtry na počítači dostupné. MediaInfo umí téměř veškeré známé formáty kontejnerů, obrazu i zvuku. Potřebný dekodér poté již většinou na internetu snadno najdete. Nyní již tedy není problém identifikovat žádnou video kompresi. Se zvukem si poradíme analogicky a opět platí, že ffdshow se postará o 99% používaných kompresí.

Problémy s DirectShow

Pokud se tedy na mě někdo obrátí s problémem týkajícím se přehrávání videa, moje první otázka bude: Jaký je to formát. Po přečtení tohoto článku už doufám nebude problém nahlásit mi kontejner a kompresi zvuku a obrazu. Hned poté ale bude následovat další otázka - jaké se používají dekodéry? Zde je už situace složitější. Každý DirectShow filtr v systému má nastavenu nějakou prioritu (tzv. merit) a pro přehrávání videa se použije ten s nejvyšším meritem (obvykle ffdshow). Je totiž pravděpodobé, že pro plno formátů budete mít v systému několik filtrů. Není například problém mít 10 dekodérů pro MPEG-4 ASP. Některé ale nemusí pracovat správně, proto je důležité vědět, jaký filtr se právě používá. K tomu poslouží nejlépe přehrávač Media Player Classic (MPC), popřípadě ViPlay. Tyto přehrávače nám totiž dokáží zobrazit, které filtry jim pro přehrávání videa DirectShow systém předložil. MPC má navíc ještě 2 užitečné schopnosti. Zaprvé obsahuje plno zabudovaných filtrů, které se dají povolovat a zakazovat v nabídce Zobrazit -> Možnosti -> Filtry. Takže můžete otestovat, zda nějaký systémový filtr zlobí a jestli pomůže jeho náhrada filtrem zabudovaným v MPC. Navíc je zde již zmiňovaný výpis používaných filtrů, jak to ukazuje následující screenshot.

MPC - filtry
Zobrazení filtrů použitých pro přehrání videa

Menu s výpisem filtrům vyvoláme kliknutím pravým tlačítkem myši do obrazu. Pokud je nějaký filtr zobrazený černě, lze kliknutím na něj vyvolat jeho konfiguraci. Jak vidíte, zvukový dekodér je zašedlý, protože se použil interní z MPC. Pro MPEG-4 video zde vidíme použitý ffdshow. Video Mixing Render je zobrazovací režim grafické karty. V MPC lze použít staré a nekvalitní GDI, klasický overlay, VMR7, VMR9 a EVR. Možnosti výběru najdete v menu Zobrazit -> Možnosti -> Přehrávání -> Výstup. Pokud je nějaký obecný problém s obrazem videa, doporučuji zde zaexperimentovat. Také pozor na to, že pouze některé renderery podporují zobrazování titulků pomocí MPC přehrávače.

Když zjistíme, že nějaký filtr způsobuje problémy, musíme jej ze systému vyštípat. Někdy to není jednoduché, ale pogramy jako GSpot, MMCompView nebo DirectShow Filter Manager se o to minimálně pokusí. Pokud si vůbec nejste jisti, kde problém vězí, zbývá ještě poslední možnost - vynikající přehrávač VLC, který zcela kašle na DirectShow systém a dělá si vše po svém. Nutno dodat, že velmi dobře. Obsahuje vlastní splittery a dekodéry téměř všech používaných formátů. VLC je navíc extrémně rychlý a tak jej lze doporučit obzvlášť na pomalé počítače. Pokud nějaké video ve VLC hraje a v DirectShow přehrávačích zlobí, je pravděpodobné, že bude problém právě v DirectShow. Pokud naopak některé video nehraje v ani ve VLC, bude problém zřejmě na staraně grafické karty. Je dobré mít VLC přehrávač vždy v záloze.

VLC
Jednoduchý ale velmi schopný VLC přehrávač

Doufám, že jsem tímto poměrně obsáhlým článkem popsal alespoň základy přehrávání videa na počítači s Windows. Jak vidíte, méně je často více a k přetvoření počítače v dokonalý multimediální systém není nutné investovat ani korunu. Všechny mnou zmíněné přehrávače a filtry jsou k dispozici zcela zdarma, často dokonce pod opensource licencí. V tabulce na konci stránky si můžet prohlédnout, které filtry a kodeky se dají použít pro růné formáty zvuku a obrazu.

Video
MPEG-1 MPEG-2 MPEG-4 ASP MPEG-4 AVC MJPEG DV
ffdshow ffdshow ffdshow ffdshow ffdshow ffdshow
, GPL MPEG 1/2 decoder GPL MPEG 1/2 decoder XviD Nero Digital PicVideo MJEPG MainConcept DV kodek
DScaler 5 DScaler 5 DivX x264 Morgan Multimedia MJEPG Canopus DV kodek
Microsoft MPEG dekodér Intervideo kodeky 3ivX X MainConcept MJPEG kodek X
Audio
MPEG-1 Layer 3 (MP3) MPEG-4 (AAC) Dolby Digital (AC3) DTS Ogg Vorbis FLAC
ffdshow ffdshow ffdshow ffdshow ffdshow ffdshow
Fraunhofer MP3 CoreAAC AC3Filter X CoreVorbis Illiminable Ogg Codecs
LAME ACM Nero Digital X X Illiminable Ogg Codecs X
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.