Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Media Player Classic

Download:
1,3 MB
OS:
Windows 95 a výš
Licence:
OpenSource - GPL
Nutná instalace?
NE

Media Player Classic (zkráceně MPC) je jeden z nejpopulárnějších přehrávačů videa. Je vyvýjený pod svobodnou GPL licencí. Původní verzi její autor, Gabest, přestal vyvíjet a tak se opuštěného projektu ujali noví programátoři. Vylepšený přehrávač dostal jméno Media Player Classic - HomeCinema (MPC-HC). Mezi hlavní novinky této verze patří integrace ffmpeg dekodéru (podpora MPEG-4 a dalších formátů), DXVA dekodér H.264 a VC-1 (akcelerované dekódování videa pomocí grafické karty) a odstranění vodorovného roztržení obrazu (tzv. tearing). Tato verze je také nově oficiálně v češtině.

Celý přehrávač se vejde do jednoho 6,5 MB velkého EXE souboru. Přitom obsahuje téměř veškeré důležité filtry přímo v sobě. Vzhledem připomíná velmi starý Windows Media Player 6.4. Oproti němu ale MPC nabízí obrovské množství funkcí, které WMP ani v nejnovější verzi neumí. Nejzásadnější funkcí je zřejmě integrovaná podpora většiny formátů zvuku a videa. Integrované jsou splittery pro populární kontajnery jako AVI, Matroška (MKV), FLV, MP4, MPEG-PS i MPEG-TS, Ogg, QuickTime (MOV) nebo RealMedia (RM). MPC-HC dále obsahuje dokodéry videa MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 ASP, MPEG-4 AVC (H.264), H.263/FLV1, VC-1, Theora, RealVideo, VP6, VP8 a další. Podporované jsou také všechny běžné formáty zvuku - AC3, DTS, MPEG-1 (MP2, MP3), MPEG-4 (AAC), Vorbis a RealAudio. Všechny tyto zabudované filtry (dekodéry a splittery) lze vypnout a použít výchozí systémové. To je vhodné například pokud máte nainstalovaný nějaký HW dekodér pro grafickou kartu, kterou zatím MPC-HC nepodporuje (např. karty Intel), případně chcete využít postprocessingové filtry v ffdshow.

Mezi další vlastnosti, které dělají z MPC vyjímečný přehrávač, patří například možnost přehrávat neúplné AVI soubory, výběr video renderu (GDI, overlay, VMR7, VMR9, EVR) nebo konfigurovatelné klávesové zkratky pro většinu funkcí. Program zvládá skvěle i titulky. Ty ale fungují pouze v režimu VMR nebo EVR, ve výchozím nastavení je ale vybraný režim overlay. Je tedy třeba otevřít nastavení (Zobrazit -> Možnosti) a na kartě Přehrávání -> Výstup vybrat požadovaný renderer.

Unikátnost MPC je také v tom, že jako jediný dokáže přehrát všechny video soubory na které narazíte. Samozřejmě je nutné dovybavit jej příslušnými dekodery. Dekodéry pro pro většinu formátů má přehrávač integrované, podporu různých exotických kompresí lze získat nainstalováním ffdshow. Pro formáty Microsoftu (ASF, WMV, WMA) použije MPC filtry, které jsou již v systému nainstalovány s Windows Media Playerem. Pro přehrávání QuickTime a RealMedia s nestandardní kompresí souborů je nutné nainstalovat QuickTime Alternative, respektive Real Alternative. MPC zvládá dokonce i zobrazení flashových animací (SWF).

Přehrávač MPC podporuje řadu rozšířených vlastností kontejneru Matroška, jako jsou kapitoly nebo zvuk ve více jazycích. Jako jediný dokáže zobrazit titulky i v případě, že je video dekódované grafickou kartou (v režimu DXVA). MPC zvládá bez problémů i přehrávání DVD-Videa s menu. Pomocí menu Přejít se dokonce někdy podaří přeskočit úvodní otravné reklamy a varování a spustit rovnou hlavní film. MPC je na systému Windows bezkonkurenční přehrávač, který dělá přesně to, co od něj očekáváte.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.