Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

JAlbum

Download:
4,2 MB
OS:
jakýkoliv podporující Javu
Licence:
freeware
Nutná instalace?
NE

JAlbum je program, který z Vašich fotografií automaticky vytvoří HTML album, které můžete umístit někam na internet. Není nutné znát vůbec nic o tvorbě internetových stránek, JAlbum udělá vše za vás. Jak takové album vypadá si můžete prohlédnout tady, tady, tady nebo tady. Tvorbu internetových alb zvládá plno různých prohlížečů obrázků jako IrfanView, ACD See nebo XnView. JAlbum to ale dělá daleko lépe než tyto programy, navíc nabízí plno různých vzhledů a uspořádání pomocí skinů. Pro někoho, kdo zná HTML a JavaScript není problém tyto skiny upravit nebo vytvořit nové. Pro dva z nich, BluPlusPlus a ExhibitPlus, jsem přeložil texty do češtiny. Překlad skinu ExhibitPlus je i součástí oficiální verze programu. Pokud máte zájem, můžete si oba překlady stáhnout. Archiv rozbalíte programy 7-zip nebo IzArc.

JAlbum screenshot

Vlastnosti skinů a podpora funkcí závisí na jejich tvůrcích. Ty lepší z nich podporují kromě klasického prohlížení obrázků i slide show. Některé skiny obsahují rovněž různé barevné motivy, definované externími .css soubory, čili i ty lze bez problémů upravit. Pokud nejste spokojeni se žádným ze skinů v nabídce, na domovské stránce programu najdete odkaz na plno dalších. Skiny BananAlbum a Photoplayer využívají Adobe Flash, takže jsou graficky velmi působivé. Tato alba lze ale potom samozřejmě prohlížet pouze na počítačích, kde je Flash nainstalovaný.

JAlbum, jak napovídá "J" v názvu je napsán v jazyce Java firmy Sun Microsystems. To umožňuje běžet programu na libovolném systému, kde je nainstalován interpret Java Virtual Machine (JVM). Systémy Windows od Microsoftu obsahují vlastní JVM, která není zcela kompatibilní (jak už to tak u MS bývá) s původní Javou od Sunu. Proto je nutné stáhnout si originální JRE, která zaručí bezproblémový běh programu. Existuje ale také verze JAlba pouze pro Windows, která Javu nepotřebuje.

Program v poslední sedmé verzi doznal značné změny hlavně směrem k zjednodušení rozhraní a je tak mnohem jednoduší pro používání i začátečníky. K tomu napomáhá i český překlad. V podstatě stačí vybrat adresář s fotkami, zvolit skin a nechat vygenerovat HTML album. To lze potom nahrát na web. K tomu se nejčastěji využívá FTP protokol, který podporuje každý solidní souborový manažer (Total Commander, muCommander atd.) JAlbum obsahuje také zabudovaný FTP klient, takže pokud zde zadáte přihlašovací údaje na server, můžete album na insternet nahrát přímo z programu. Prostor pro Vaše album získáte zdrama například registrací na serverech webzdarma.cz nebo ic.cz, kde jsou mimochodem umístěné i tyto moje stránky.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.