Naposled aktualizováno 19. 05. 2015.


Vítejte na stránkách JeCh Webz

Vítám Vás na mých stránkách, které se věnují převážně digitálnímu videu a jeho zpracování na počítači. Najdete zde několik doufám že zajímavých a užitečných návodů z tohoto oboru. Zároveň Vám také doporučím některé programy, které by neměly chybět na žádném počítači. Další užitečné aplikace najdete také pod odkazy v pravém sloupci. Jejich autorům bych chtěl alespoň takto za jejich práci poděkovat, bez nich by tyto stránky pravděpodobně nevznikly.

V závislosti na svém volném čase se Vás budu snažit na této úvodní stránce informovat o novinkách z oblasti digitálního videa. Také se budu snažit upozorňovat na nové verze mnou doporučovaných programů. V levém sloupci potom najdete novinky ohledně stránek samotných.


Novinky

 • 13. 3. 2010 - Po velmi dlouhé době jsem se dostal k aktualizaci stránek. Spousty návodů a popisu programů jsem přepsal tak, aby reflektovaly současný satv. Plno informací již bylo neaktuálních. Aby se mohl čtenář lépe orientovat, zobrazuje se nyní vparvo nahoře u každého článku datum jeho poslední aktualizace. Co se týká novinek z oblasti videa, tento rok by mohl přinést malý zlom. Zaprvé se začínají konečně objevovat kamery natáčející plné 60p fullHD video. Další důležitou věcí je, že konečně by snad mohl být dostupný kvalitní a jednoduše ovladatelný vícestopý video editor zdarma. Uživatelé Linuxu už moho nyní využívat skvělý OpenShot nebo podobně funkčně vybavený Kdenlive. Uživatelé Windows zatím stále nemají možnost si zdarma sestříhat své video, situace se ale mění. Už se objevily první testovací verze střihového editoru PiTiVi pro Windows a brzy by se měla objevit také první verze VLMC. Jedná se o multiplatformní editor z dílny organizace VideoLAN, autorů přehrávače VLC. Vypadá to, že se konečně letos i uživatelé Windows dočkají plnohodnotného vícestopého video editoru zdarma. Až se tak stane, určitě se na mých stránkách dočkáte návodu na jeho používání.

 • 6. 2. 2008 - Mám tu pár novinek ohledně nových verzí užitečných programů. Multiplatformní editor Avidemux dospěl do finální verze 2.4. A ve stejné verzi je také vynikající vypalovací program ImgBurn. Novinek je neuvěřitelná spousta, schválně si prohlédněte téměř nekonečný changelog. Potom tu je nová verze SMPlayeru s označením 0.6. Updatovaný byl také authoringový program DVDStyler.

 • 2. 1. 2008 - Po další dlouhé pauze jsem tu opět s novinkami. Během svátků jsem konečně našel čas připravit nějaké nové články, aktualizovat starší návody a opravit některé chyby. Dnes jsem také po několika hodinovém boji přesunul diskuzní fórum na jiný server, čímž by se jeho funkce měla výrazně zlepšit. Například už je možné fórum používat i bez registrace.

  A teď pár slov na téma co je nového ve světě programů pro práci s multimédii. Samozřejmě většina programů zmiňovaných na mých stránkách prošla aktualizacemi. Zajímavé novinky nabízí nová verze VirtualDubu. Až bude vydána oficiálně pro veřejnost, napíšu určitě nějaký návod na obsluhu nových funkcí. Zajímavý vývoj je v programu Hugin, který slouží k tvorbě panoramatických fotek. Na verzi 0.7 se již čeká hodně dlouho, ale brzy se snad již konečně objeví. Z hlavních novinek stojí za zmínku vyrovnávání jasu fotek a také korekce tmavnutí okrajů. Hugin nově také pracuje s HDR obrázky. Po dlouhém vývoji vyšel nový GIMP 2.4, který bohužel zatím podporu HDR stále nemá. Neustálý intenzivní vývoj probíhá v dekodéru videa ffdshow. Novinek je spousta a určitě stojí za to aktualizovat.

  Smutné zprávy jsou naopak ukončení vývoje komponenty Panels UI pro foobar2000. Také stagnuje vývoj Avisynthu verze 3, který má být multiplatformní. To je o to smutnější, že rok 2008 by konečně mohl přinést výraznější prosazení Linuxu. Na začátku roku by mělo vyjít KDE 4, což je velmi očekávaný okenní manažer, který svým ovládáním přibližuje Linux uživatelům Windows. Má ale mnohem více možností. Pro multimédia je výhodou také dostupnost několika nelineárních video editorů zdarma. Bohužel většinou nedosahují zdaleka kvalit komerčních alternativ.

  V tomto roce se také zřejmě rozhodne, jak se rozdělí trh mezi nástupci DVD-Video formátu - HD DVD a Blu-ray. Každopádně se již oba formáty zcela běžně kopírují, veškeré složité ochrany opět zcela selhaly, jak bylo všem inteligentním lidem předem jasné. S nástupem HD videa také roste popularita kontejnerového formátu Matroška a jeho podporu lze najít i na některých stolních přehrávačích. Formát H.264/MPEG-4 AVC začíná zcela dominovat, jak jsem předvídal. Implementuje jej Adobe Flash, vysílají v něm mnohé stanice na satelitu, používá se pro naprostou většinu HD videí. A to do konce i ve videokamerách (AVCHD formát), kde to ale není zrovna ideální volba. Oproti tomu téměř jediný opravdu svobodný formát videa, Theora, se nijak neprosazuje. Naděje, že se objeví jako standard pro video v HTML 5, dost nekompromisně utnuly firmy Microsoft, Apple, Adobe a Nokia, které jsou striktně proti, jelikož mají vlastní zájmy.

 • 7. 7. 2007 - Už je to velmi dávo co jsem přidal nějaké novinky. Poslední téměř rok jsem sice nepřidal žádné nové návody. Zato jsem plno starších průběžně aktualizoval a vylepšoval. Dnes vše napravuji. Kromě dalších aktualizací jsem přidal také dava nové články (viz. levý sloupec). Dále čekám na vydání funkční beta verze uživatelského rozhraní Panels UI pro foobar2000 abych mohl zveřejnit svoji novou konfiguraci tohoto přehrávače. Brzy se snad také dočkáme vydání IM klienta Miranda pro který mám také připravenu ke zveřejnění vlastní konfiguraci. Během léta nás čeká tradiční akce "Summer of Code" organizovaná firmou Google, kdy sponzoři zkce platí opensource vývojářům za implementaci určitých funkcí do vybraných projektů. Mezi vyvolenými je i známý přehrávač VLC, který by se měl konečně dočkat plnohodnotné podpory titulků. Vylepšení by měla potkat i program pro tvorbu panorama Hugin. Jakmile bude vydána nová stabilní verze, aktualizuji také svůj návod. V nové verzi je toho opravdu plno novéhe, hlavně bylo podstatně zjednodušeno ovládání programu.Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.


Dnes je Sobota 18. 09. 2021

Svátek má Kryštof
 • 13. 3. 2010 - Velká aktualizace návodů a popisu programů

 • 2. 1. 2008 - Popis programů ImgBurn a SMPlayer, pojednání o významu slova kodek

 • 7. 7. 2007 - Návod na Avidemux a článek o HD videu

 • 6. 8. 2006 - Návod na grabování CD a DVD