Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Girder

Download:
1,6 MB
OS:
Windows 95 a výš
Licence:
freeware / shareware
Nutná instalace?
NE

Girder je program, který vezme libovolný vstup (klávesnice, myš, dálkové ovládání apod.) a převede jej na nějakou akci. Hlavním použitím programu je tedy ovládání počítače nestandardními zařízeními, jako jsou třeba různá dálková ovládání nebo multimediální klávesnice. Vyrobit si snímač pro dálkové ovládání není nic těžkého a podle tohoto návodu to zvládne každý, kdo už někdy pracoval s pájkou. Případně se dá takový snímač už hotový koupit. Pro ovládání se potom použije libovolný ovladač, třeba od staré TV. Druhou možností je použití ovládání z TV karet nebo samostatného přístroje ATI Remote Wonder, pro které existují pluginy do programu. A co se vlastně dá ovládat? - Všechno.

Já ovládám Girderem hlavně multimediální programy - WinAMP, JetAudio, ATV2000, MV2Player, ViPlay a další. Dále také nastavuji hlasitost zvukové karty, wave, MIDI atd., vypínám nebo uspávám PC (pomocí externího programu), ovládám myš nebo vypínám a zapínám monitor. A to všechno můžete dělat aniž byste se zvedli z křesla. Girder vám umožní používat PC jako multimediální zařízení se vším komfortem a to téměř zadarmo. Program samotný je šířen zcela zdarma a výroba přijímače IR signálů vás přijde na nějakých 100 Kč. Potom už můžete použít libovolný ovladač a naučit Girder jeho příkazy. Program je počeštěn, takže nebude dělat problémy ani lidem, kteří nevládnou angličtinou. K dispozici je i můj návod do začátků nebo nadefinovaný soubor instrukcí (16 kB) a důležité pluginy (1,5 MB). Teď už stačí jenom sednout si do křesla a pustit si film nebo hudbu a ovládat a ovládat.

A má program také nějaké nevýhody? Pro záčatečníka je to určitě jeho dost složité ovládání. Dále pokud vím, tak je k dispozici pouze pro operační systémy Windows. Ale to je asi vše, takže vzhůru do stahování.

Aktualizace: Počínaje verzí 3.3 je Girder šířen jako shareware, čili je nutné za jeho používání platit. Proto jsem zde nabízel ke stažení poslední freeware verzi 3.2.9. Byl jsem ale autory programu požádán o její stažení. Pokud se Vám však podaří tuto verzi sehnat, její užívání by mělo být nadále zcela legální.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.