Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

foobar2000

Download:
1,5 MB
OS:
Windows 2000 a výš
Licence:
freeware
Nutná instalace?
NE

Foobar2000 je audio přehrávač s důrazem na kvalitu zvuku. Základní vzhled je velmi strohý, ale pomocí různých doplňků (komponent) se dá proměnit k nepoznání. Přehrávač podporuje téměř všechny formáty zvukových souborů, které vás napadnou, včetně kontejneru Matroška (MKA). Dekodér MP3 vyniká nejen vysokou kvalitou zvuku, ale také možností přehrávání po sobě jdoucích souborů bez přerušení nebo lupnutí (gapeless playback). Mezi další populární podporované formáty patří OGG Vorbis, AAC HE (MPEG-4), AC3 (Dolby Digital), DTS, MPC, APE, FLAC a další. Program dokonce zvládne přehrávání zvukových souborů zabalených jako ZIP, RAR nebo 7-zip. Do některých formátů (Vorbis, MP3, AAC, MPC, AC3, FLAC, WAV, Wavpack) umí foobar2000 všechny podporované soubory také konvertovat. Program se dá rozšířit pomocí různých komponent o další funkce nebo podporu dalších formátů.

Právě komponenty dělají z fb2k vyjímečný přehrávač. Je to podobný styl programu jako například populární Miranda nebo Firefox - moc toho neumím, ale na všechno mám plugin. Některé komponenty přidávají podporu formátů, jiné přidávají funkce a mnoho pluginů také slouží pro úpravu vzhledu přehrávače. Na sreenshotu například vidíte, jak upraví vzhled přehrávače Panels UI s několika dalšími komponenty. Tato omponenta se stará kromě celkového uspořádání také o zobrazení playlistu a horní panel se zobrazenou právě přehrávanou skladbou a ovládacími prvky. Další viditelné doplňky použité v mé konfiguraci jsou vlevo Album Art panel pro zobrazení přebalu alba. Pod ním je panel Trackinfo, který zobrazuje detailní informace o právě přehrávané skladbě. Je součástí již zmíněného Columns UI. Vpravo nahoře jsou potom vedle sebe čtyři okna Browseru. Tento styl výběru skladeb známe například z přehrávačů iTunes, MusikCube nebo Winamp.

foobar2000

Pod browserem je lišta s výběrem playlistů, která je součástí Columns UI, pod ní je Single Column Playlist, opět komponenta z Panels UI. Veškeré parametry jsou konfigurovatelné do nejmenších detailů, což ale ze začátku trochu komplikuje jejich používání. Proto se zde pokusím dát pár informcí k tomu, jak si vytvořit stejný vzhled, jako je ten můj. Předně je třeba stáhnout si všechny komponenty, konfigurační a grafické soubory. Připravil jsem vše do jednoho souboru (komprimováno pomocí 7-zip). Obsah archivu rozbalte do adresáře, ve kterém je nainstalovaný foobar2000. Nyní nastává několik možností jak postupovat dál.

JeCh's foobar2000

Pokud máte novou instalaci foobaru a nebo vám je jedno, že přijdete o vlastní nastavení, můžete použít můj konfigurační soubor. Najdete jej v archivu v adresáři config. Soubor nakopírujte do adresáře s programem a zároveň smažte soubor user_profiles_enabled (nebojte se, je prázdný). Po spuštění naskočí moje konfigurace přehrávače tak, jak to vidíte na obrázku. Pokud už ale máte nějaká vlastní nastavení, o která nechcete přijít, není toto vhodný postup. Je lepší nastavit si vše ručně. Jako první krok je třeba přepnout uživatelské rozhraní na Panels UI. To najdete v menu File -> Preferences. Tady skočte v levém sloupci na položku Display a vpravo vyberte Panels UI. Nyní přehrávač restartujte a naskočí v základním nastavení tohoto uživatelského rozhraní.

Menu je tentokrát vpravo dole. Otevřete opět okno s nastavením. Přejděte na panel Display -> Columns UI a v rozbalovacím seznamu vpravo nahoře vyberte jech.pui. Přehrávač se přepne do nového vzhledu, akorát některé barvy nesedí. Je tedy vhodné je změnit, aby byl vzhled konzistentní. Jako první skočte na Columns UI a zvolte import FCL. Vzhled playlistu naimportujte ze souboru panels_ui_playlist.fcl. Další komponenty, které potřebují změnit barvy jsou Browser a Playlist Tree, které se nacházejí po položkou Media Library. Pokud už jsme u knihovny medií, je vhodné zvolit si adresáře, ze kterých bude hudba naimportovaná do databáze. To se provede přímo na položce Media Library.

Perzonalizace nastavení

Ať jste již nainstalovali foobar2000 s vlastním nastavením nebo mým konfiguračním souborem, je ještě třeba doladit pár detailů. Už jsem zmínil nastavení adresářů s hudbou. Další věcí je nastavení, kde a pod jakým jménem má foobar2000 hledat obráky alb v úůayůistu. Toto nastavení je pod položkou Display -> Panels UI -> User Globals. Pokud nevíte, co nastavit, ozvěte se ve fóru, rozebírat to zde by udělalo návod nepřehledným. Cestu k obalům, které se zobrazují vlevo nahoře nastavíte kliknutím na obrázek pravým tlačítkem, zvolením Preferences a zde najdete seznam zdrojů pod záložkou Sources. Pro radu můžete opět zažádat na fóru. V balíku pluginů a konfiguračních souborů chybí záměrně Queue Manager. Tato komponenta se stará o úpravu fronty pro přehrávání. Pokud ji chcete využívat, musíte mít nainstalovaný .NET framework, potom už pouze stačí .dll soubor z odkazu výše nakopírovat do adresáře components. Od verze 0.9.5 již foobar2000 nepodporuje Windows 2000. Má konfigurace by ale měla být funkční i pro starší verzi 0.9.4, akorát asi bude potřeba vyhledat starší verze některých komponent.

Ještě si dovolím pár slov k ovládání "mého" foobaru. Kulaté logo vlevo nahoře slouží k vyvolání hlavního menu. Pod horním panlelm je lišta s tlačítky. Na levé straně je tlačítko pro skrývání a zobrazení levého sloupce. Sousední 4 tlačítka přepínají, co bude vlevo zobrazeno. Jsou to postupně detailní informace o souborech, zobrazení textu písně, manažer fronty a dynamické playlisty. Vpravo je potom přepínání mezi komponentou Browser a Library Filter. Poslední 2 tlačítka jsou ekvalizer a vyvolání okna nastavení. Další tlačítko, jehož funkce není na první pohled jasná, je v pravém dolním rohu. Umožňuje přepínání mezi různými komponentami pro zobrazení playlistu. Na závěr ještě dodám, že v balíku je i přednastavený vzhled pro Columns UI komponentu vzhledu. Najdete jej v souboru columns_ui.fcl.

Konverze formátů

Jelikož foobar2000 není pouze výborným přehrávačem, ale také konvertorem formátů, proto si teď dovolím krátký návod, jak zvuk pomocí něj konvertovat. V přehrávači je přednastaveno několik výstupních formátů a další můžete jednoduše přidat. Pro čtení formátů, které nejsou přímo podporované (např. AC3 nebo DTS), lze většinou lehce dohledat vstupní pluginy. Pokud chcete jako výstupní formát MP3, AAC (MP4), FLAC nebo Ogg Vorbis, můžete následující odstavec přeskočit. Předvolby pro tyto formáty jsou již v přehrávači zabudované. Nyní vám ukážu, jak přidat předvolbu pro vlastní formát, například AC3 (Dolby Digital).

EAC - komprese Nejprve si stáhnu enkoder Aften a nakopíruju soubor aften.exe do adresáře kde je foobar2000.exe. Potom nastavím preset (předvolbu) pro kompresi do AC3. Otevřu dialog File -> Preferences -> Tools -> Converter. Tam kliknu na Add New a přidám nový enkoder. Parametry nastavím takhle: Encoder - Custom, Encoder: aften.exe, Extension: ac3, parameters: -b 384 - %d. Dále lossy a 16 bit a jako název dám třeba AC3 (Aften) a doplním Bitrate a Setting (jsou to pouze informační údaje). Všechno potvrdim a zavřu.

Přidám do playlistu soubor, který chci konvertovat. Pokud chci rozdělit velký soubor za pomoci CUE sheetu, přetáhnu do playlistu CUE sheet. Označím soubor(y), které chci konvertovat a kliknu na ně pravým tlačítkem a zvolím Convert -> Convert To. V okně, které se objeví zvolím požadovaný formát, například AC3 384 kbps. Pokud chci normalizovat soubor na 89 dB, tak nechám zaškrtnutou volbu ReplayGain processing, pokud hlasitost nechci měnit, tak to odškrtnu. Alternativně mohu přidat nějaký DSP filtr - downmix, upmix, dynamická komprese, změna samplovací frekvence atd. Potom všechno potvrdím OK, včetně případného varování, že konvertuji mezi dvěma ztrátovými formáty (ta hláška se dá vypnout, pokud moc otravuje). Počkáme, až komprese proběhne, a máme hotovo.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.