Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

FFDShow


1,3 MB
OS:
Windows 98 a výš
Licence:
OpenSource - GPL
Nutná instalace?
ANO

ffdshow je program, který spojuje dohromady obrovské množství kodeků pro různé formáty. Jeho nainstalování Vám umožní bezproblémové přehrávání téměř všech standardních video souborů. Projekt založil původně Slovák Milan Čutka, který sjednotil do jednoho balíku různé opensource enkodery a dekodery pro video i zvuk. Z těch nejběžnějších podporovaných kompresí bych jenoval například DivX 3, MPEG-4 ASP (DivX 4, 5 a 6, XviD). Kromě toho nabízí ffdshow i dekoder formátu MPEG-4 AVC (h.264), který se bude používat v příští generaci DVD přehrávačů a digitálního vysílání. Další podporované a často používané kodeky jsou MJPEG (dig. fotoaparáty, TV karty), DV (digitální kamery), Theora (opensource, bez SW patentů). Majitelé digitalizačních a TV karet rádi využijí pro zachytávání videa některý z bezztrátových kodeků, například FFV1 nebo HuffYUV. V ffdshow je také podpora kompresí MPEG-1 a MPEG-2 (DVD). V posledních verzích přibyla podpora kompresí WMV3, VC-1, VP5 a VP6 (FLV4). Dále v ffdshow najdeme podporu například pro dekompresi h.263 (FLV1), WMV1, WMV2. Tento výčet samozřejmě není kompletní, ale s dalšími podporovanými formáty se asi setkáte pouze vyjímečně. ffdshow lze použít i pro kompresi videa do většiny formátů, které podporuje. Mezi nejpoužívanější patří MPEG-1/2/4, MJPEG, DV, FFV1 a Theora.

Ve verzích z podzimu 2004 přibylo několik významných novinek. Za prvé to je podpora staršího multimediálního rozhraní VfW, které používá například oblíbený střihový program VirtualDub. Druhou významnou novinkou je podpora audio dekoderů. K těm nejznámějším a nejpoužívanějším patří MP2 (MPEG-1 layer 2), MP3 (MPEG-1 layer 3), AAC (MPEG-4 Advanced Audio Coding), AC3 (Dolby Digital), DTS, Vorbis, flac (Free Lossless Audio Codec, bezztrátový). Opět je zde i částečná podpora proprietárních formátů Microsoftu WMA verze 7, 8 a 9. Tento výčet podporovaných kompresí tedy obsahuje téměř všechny typy se kterými se můžete běžně setkat.

FFDShow screenshot

Program ne vždycky pracuje se všemi kompresemi zcela správně. V tom případě se ale dá dekódování určitého formátu velice jednoduše zakázat nebo opět povolit. Tyto volby najdete hned v první záložce s názvem "Kodeky". Kromě formátu WMV jsem ale měl problémy pouze s některýmy filmy ve staré, ale donedávna ještě používané kompresi DivX 3.11. Dekódování ostatních formátů by nemělo způsobovat žádné problémy. Ještě je nutné podotknout, že podpora kompresí zvuku se nastavuje v separátně vyvolávaném okně, stejně tak jako podpora kodeků ve VfW rozhraní.

ffdshow ale nenabízí pouze (de)kompresi videa nebo zvuku, ale i plno možností jeho zpracování. Nejpoužívanějším filtrem při zpracování videa bude pravděpodobně postprocessing. Ten se snaží o maskování neduhů v obraze způsobených příliš vysokou ztrátovou kompresí MPEG. Jedná se především o rozpad obrazu na kostičky a špatné zobrazení jednobarevných ploch (neplynulé přechody). ffdshow umožňuje automaticky nastavit míru postprocessingu podle zatížení procesoru, čímž zabrání trhání obrazu na pomalejších strojích. Další důležitý filtr obrazu je deinterlace, který odstraňuje artefakty způsobené prokládáním obrazu určeného pro zobrazení v televizi. Na výběr je několik zabudovaných algoritmů (smíchání, interpolace, TomsMoComp, DgBob, Kernel Bob) nebo se dají použít filtry ze známého programu pro sledování televize, DScaleru. Další zajímavý filtr je logoaway, který odstraní z obrazu logo TV stanice. Dále je možné využít korekce barev, jasu a kontrastu, omezení nebo přidání šumu a různé transformace obrazu. Velice užitečný je také titulkový filtr, který v poslední verzi doznal několika vylepšení. Výhodu je, že titulky jsou vkládané přímo do obrazu a tudíš není problém s jejich zobrazením na TV. Nechybí zde funkce jako rozdělení příliš dlouhých titulků na více řádek, zpoždění oproti videu nebo doplnění obrazu o černé pruhy na poměr stran 4:3 nebo 16:9 (tzv. letterbox). Navíc je možné ovládat základní vlastnosti titulkového filtru (i některých jiných) pomocí klávesových zkratek, potažmo programu Girder. Všechny obrazové úpravy je možné použít také v oblíbených střihových programech VirtualDub a AviSynth.

Zparcovávat lze samozřejmě i zvuk. Nemůže chybět úprava hlasitosti s normalizací, 10-ti pásmový ekvalizer, potlačení šumu nebo reverb (dozvuk). Lze nastavit zesílení nebo zpoždění zvuku nezávisle pro každý kanál, lze dokonce vytvořit LFE kanál (pro subwoofer) u zvukových stop, kde chybí. Možnost zvukových úprav rozšiřuje podpora filtrů z oblíbeného přehrávače hudby, WinAMPu (verze 2,x a 5,x). Další důležitou a užitečnou funkcí zpracování zvuku je matrix mixer, který umožní smíchat zvuk tak, aby výstup odpovídal Vašemu rozmístění reproduktorů. Na výběr jsou téměř všechny myslitelné konfigurace od 2.0 (stereo) až po 5.1 (klasické domácí kino). Pokud máte svůj zesilovač propojený s počítačem digitálně, bude se také určitě hodit funkce, která zkomprimuje výstup do formátu AC3 (Dolby Digital) a pošle jej na digitální výstup zvukové karty - S/PDIF. Díky tomu můžete použít digitální výstup i pro jiné formáty než AC3, například AAC, Vorbis nebo MP3.

Na závěr nezbývá než konstatovat, že ffdshow by pro své jedinečné schopnosti neměl chybět na žádném počítači. Příkladná je podpora dalších programů jako VD, Avisynth, Girder nebo WinAMP. Do budoucna se snad podaří vyřešit některé drobné chybičky, které v programu ještě zůstávají. Program je pod neustálým vývojem a funkcí rychle přibývá, bohužel ne všechny jsou ideálně odladěné a ne vždy fungují korektně. Vývoj byl navíc v posledních letech značně roztříštěný a nekoordinovaný. Nedávno ale vznikl projekt ffdshow-tryouts a po dlouhé době je konečně na světě stabilní verze. Jak správně nakonfigurovat počítač pro přehrávání videa pomocí ffdshow najdete v tomto článku.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.