Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Mozilla Firefox

Download:
5 MB
OS:
jakýkoliv
Licence:
OpenSource - MPL
Nutná instalace?
NE

Dnes už zná internetový prohlížeč Firefox téměř každý uživatel PC. Tento článek ale vznikl v době, kdy většina lidí vůbec netušila, že existují jiné prohlížeče než Internet Explorer a podíl Firefoxu na trhu byl v řádu procent. Na začátku roku 2010 používá Firefox již třetina Čechů.

Poté co Microsoft ilegálním způsobem zlikvidoval firmu Netscape, začal se jejich stejnojmený prohlížeč vyvíjet pod opensource licencí a s novým názvem Mozilla. Původní verze obsahuje prohlížeč i poštovního klienta, i dnes je tato kombinace stále ve vývoji pod názvem Seamonkey. Hlavní vývojáři Mozilly se ale rozhodli poštovního klienta a prohlížeč odtrhnout od sebe a vytvořit dva samoztatné programy - Firefox a Thunderbird. Samostatný internetový prohlížeč se nejprve jmenoval Phoenix, poté byl přejmenován na Firebird a definitivní současný název je Firefox. Firefox je tedy internetovým prohlížečem, který je odlehčený o poštovního klienta. Na trhu soupeří hlavně s Internet Explorerem, který mu sice funkčně nesahá ani po kotníky, ale k prosazení mu pomáhají (jak shledala EU i soudy USA) nelegální praktiky firmy Microsoft. Dalšími, již mnohem povedenějšími konkurenty, jsou funkcemi nabitá Opera, rychlý Google Chrome nebo nově vyvíjený nenáročný prohlížeč Arora. Firefox ale má oproti konkurenci různé přednosti. Je to jednoduchý vzhled a ovládání ve výchozím stavu a možnost rozšíření funkcí programu různými doplňky, které umožňují například kontrolu pravopisu, kontrolu zdrojového kódu stránek, selektivní blokování Flashe nebo zobrazení informací o počasí. Většina toho, co napíšu o Mozille, platí sice i proo Operu, tu bych ale doporučil pouze zkušenějším uživatelům.

Co asi bude zajímat každého potencionálního uživatele nejvíce, je správnost zobrazování stránek. V té Mozilla vyniká, drží se poměrně striktně standardů, ale ani špatný zápis stránky ji většinou nerozhodí, prostě jej ignoruje. Samozřejmě existuje plno stránek, které se v Mozille zobrazí špatně, ale je to v 99% chybou jejich autora. Pokud někdo vytváří stránky a otestuje je pouze v Internet Exploreru, je více než pravděpodobné, že tyto stránky budou napsány špatně. Internet Explorer se totiž při zobrazování stránek často nedrží standardů a občas se chová zcela nepředvídatelně. Některé, u ostatních prohlížečů běžné, funkce zcela postrádá. Přestanu už teď ale pomlouvat nejhorší internetový prohlížeč pod sluncem a spíš se zaměřím na výhody Firefoxu. Předně je to bezpečnost. Používáním tohoto prohlížeče budete daleko lépe chráněni proti různému spyware, dialerům nebo e-mailovým červům. Nainstalování škodlivého kódu do počítače je ve Firefoxu tak složité, že to neznalý uživatel pravděpodobně nesvede a bude ochráněn. Proti všem škodlivým programům ale chránit nedovede a ani nemůže. Firefox udělá přesně to, co po něm chcete, a pokud se rozhodnete vir spustit, nijak Vám v tom bránit nebude. Internet Explorer se Vás naopak často na nic ani nezeptá a vir spustí sám. Za další výhodu Firefoxu bych považoval práci s taby neboli panely. Je to možnost mít otevřeno více stránek v jednom okně prohlížeče, mezi kterými se přepínáte v liště v programu. Místo otevření nového okna - Ctrl+O, stisknete Ctrl+T a otevře se nový tab. Další možností je kliknout na odkaz prostředním tlačítkem (kolečkem) myši. Tím se šetří místo v hlavním panelu a má to i další výhody. Můžete třeba kdykoliv zavřít všechna okna najednou nebo otevírat odkazy na pozadí. Firefox také umí blokovat vyskakovací reklamní okna, což je velmi užitečná a příjemná funkce.

Další z výhod Mozilly je obrovská řada dostupných rozšíření, tzv. extensions. Zde bych rád zmínil některá z nich, která by neměla na žádném počítači s Mozillou chybět. Tab Mix Plus umožňuje detailně nastavit, jak má prohlížeč používat panely. Dalším užitečným rozšířením je FlashBlock. Místo otravných blikajících rekalm, které jsou nejčastějším využitím Flashe, zobrazí pouze tlačítko se šipkou a animace se nestahuje, tím se značně urychlí načítání stránek. Pokud přeci jenom chcete flash vidět, protože je třeba součástí stránky, stačí na něj kliknout a obsah se stáhne. Dalším praktickým rozšířením je Mouse Gestures, které umožňuje nadefinovat akce k symbolům nakresleným myší. Stisknete-li například pravé tlačítko (je možno nastavit i jiné) myši a napíšete písmeno L (i to je nastavitelné), zavře se stávající okno. Pokud uděláte svislou čáru odshora dolů otevře se nové okno. Čárami doleva a doprava se pohybujete vpřed a zpět v historii navštívených stránkek. To je daleko rychlejší a pohodlnější, než myší trefovat příslušná tlačítka. Akcí je samozřejmě daleko víc, vyjmenoval jsem jenom ty nejzákladnější. Asi nejpoužívanější rozšíření je AdBlock Plus, které umožňuje efektivně blokovat většinu reklam na stránkách. Stačí na nějaký reklamní banner klepnout pravým tlačítkem, přidat jej do seznamu blokovaných a okamžitě ze stránky zmizí. Díky tomu se znatelně zpřehlední reklamou zamořené stránky a urychlí se jejich načítání. K dispozici je také kalendář, pro plánování schůzek a událostí. Ten se ale spíš hodí jako rozšíření pro Mozilla Thunderbird. Pokud Vás možnost rozšířit si svůj prohlížeč zaujala, navštivte stránku s dostupnými rozšířeními a vyberete si sami ta, která se Vám budou hodit. Rozšíření přeložená do češtiny najdete na http://www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/firefox.html.

Mozilla Firefox je asi nejlepší současný internetový prohlížeč, který běží na téměř všech platformách a OS. Existuje i mobilní verze pro přístroje s malým displejem, jako jsou MIDy nebo větší chytré telefony. Vzhled a rozložení tlačítek jsou zcela přizpůsobitelné a každý si může upravit program k obrazu svému. Ale pokud bych přece jenom hledal nějaké mouchy, tak i ty se najdou. Prohlížeč by mohl být trochu méně náročný na systémové prostředky, na starých počítačích moc svižně nepoběží. Konkurenční prohlížeče nasadily vysoké tempo vývoje a rychle implementují nové funkce a standardy. Například Opera navíc nabízí již v základu většinu funkcí, které musíte do Firefoxu dodat v podobě rozšíření. Ta jsou ale někdy dostupná pouze v angličtině nebo jenom pro starší verze prohlížeče. Na druhou stranu je výhodou, že si přidáte pouze ta rozšíření, která využijete, a Váš prohlížeč může zůstat jednoduchý a přehledný. Zároveň jde ale z Firefoxu udělat nadupaného všeuměla ve kterém se bude běžný uživatel jen těžko orientovat, ale pravý geek zajásá. Firefox si pravděpodobně právě díky jeho jednoduchosti a modulárnosti stáhlo obrovské množství uživatelů a jeho popularita pořád roste. Výrazná ztráta tržního podílu dokonce donutila Microsoft k rychlému vydávání nových verzí Internet Exploreru, které se snaží dohnat ztrátu nasbíranou za několik let spánku na vavřínech. Microsoftu se už ale asi jen stěží podaří napravit zkaženou reputaci.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.