Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Ripování DVD - 1. část

!!!UPOZORNĚNÍ!!!

Od 1. 7. 2006 platí v ČR nový autorský zákon, který zakazuje obcházet ochrany proti kopírování u CD a DVD. Tedy i dešifrování CSS, i když pochybuji zda se opravu jedná o "účinné technické zabezpečení". Tento článek není návodem ke spáchání trestného činu, pokud se rozhodnete mnou popisovný postup následovat na území ČR, děláte to na vlastní nebezpečí.

Stažení DVD na disk a odstranění šifrování CSS

Dovolím si pár slov úvodem. Nejprve bych chtěl říci, pro koho je tento návod vhodný a pro koho ne. Tento návod není pro někoho, kdo chce vyrobit CD z DVD dvěma kliknutími myší a za dvě hodiny a nezáleží mu na kvalitě. Můj postup nebude triviální, ale přesto by ho měl zvládnout naprosto každý. Navíc budu postupovat krok za krokem a tak, aby nedošlo při komprimaci k žádným neodstranitelným problémům. Tento návod by měl popisovat co možná nejkvalitnější metodu převodu DVD (nebo i jiného video zdroje) na soubor řádově menší za použití kodeku XviD (nebo i jiného) pro video a za použití kompresí MP3, AAC, Vorbis nebo AC3 pro zvuk. Zmíním se i o konverzi titulků z obrázků do textového formátu (.srt), přidání kapitol a vše na závěr spojíme do kontejneru Matroška, MP4 nebo AVI. Postup konverze DVD na CD by se dal rozdělit do několika základních kroků:

  • 1) Stáhnutí DVD na disk (1. díl)
  • 2) Zkomprimování videa, včetně ořezání a změny rozlišení (2. a 3. díl)
  • 3) Zkomprimování zvuku (není vždy nutné) (4. díl)
  • 4) Převedení titulků z obrázků do textového formátu (4. díl)
  • 5) Spojení všech streamů dohromady (5. díl)

V tomto prvním díle se budu zabývat zkopírováním a dešifrováním (pokud je nutné) DVDéčka na disk. Prvním předpokladem úspěchu je dostatek místa, někdy bude zapotřebí i přes 10 GB. Ke stažení DVD na harddisk použijeme program DVD Decrypter, odkaz na něj i na všechny další zmiňované programy naleznete na této stránce. Bohužel byl vývoj DVD Decrypteru na nátlak organizace RIAA ukončen a poslední existující verze neumí jednoduše překonat nejnovější poškozené (tzv. chráněné) disky od firmy SONY, která se svými "ochranami" dostává na hranu a často i za hranu zákona. Naštěstí tu jsou dostupné alternativy, například DVDFab Decrypter, který zkopíruje DVD na disk, ale chybí mu pokročilejší nastavení zpracování streamů. Další možností je použít program DVD43, který se nainstaluje jako ovladač DVD mechaniky a dekryptuje obsah disku na pozadí. Pokud by DVD pořád vykazovalo problémy, měla by pomoci jeho oprava pomocí programů FixVTS nebo VobBlankeru. Nejnovější možností k překonání ochran je program RipIt4Me, který si poradí s téměř jakýmkoliv DVD za pomocí DVDDecrypteru, PSL2 pluginu a FixVTS. K ověření správnosti kopie používá známý DVDShrink. Znovu upozorňuji, že používání těchto programů je na území ČR a některých dalších států nejspíš trestné.

Takže spustíme DVDDecrypter a nejdříve se pustíme do nastavení programu. Z menu vybereme Nástroje -> Nastavení a přepneme se do záložky Hlavní, kde vybereme cílovou složku pro naše soubory. Poté se přepneme do záložky Režim IFO, kterou vidíme na prvním obrázku.

DVD Decrypter - nastavení

Zde zvolíme několik parametrů. Pokud vlastníte disk se souborovým systémem NTFS, je vhodné zvolit v tomto místě, aby se soubory nedělily. Disky FAT32 nezvládnou soubor větší než 4 GB, takže je nutné soubory dělit. Taky je vhodné vybrat si export kapitol, nám se bude hodit formát označovaný jako OGG.

Zbytek nastavení lze nechat na defaultních hodnotách, případně je můžete změnit k obrazu svému, pokud víte co děláte. Zavřeme tedy tlačítkem OK dialog Nastavení a vrátíme se na výchozí obrazovku, tu vidíme na druhém obrázku.

DVD Decrypter - hlavní okno

Zde vybereme režim kopírování DVD na disk. K dispozici jsou tři - ISO, Soubor a IFO. Režim ISO je vhodný ke kopírování DVD disků 1:1, režim soubor nám umožní zkopírovat soubory z DVD, tak jak jsou na disku uloženy. Nám se bude nejvíc hodit režim IFO, který umí vytáhnout z kontejneru VOB jednotlivé streamy (zvuk, video a titulky). Zvolíme tedy režim IFO a v pravé části okna DVDDecrypteru se nám objeví 2 záložky. V první záložce Vstup zvolíme, kterou část videa chceme zkopírovat na disk. Měly by se automaticky vybrat všechny kapitoly hlavního filmu. V záložce Zpracování streamu potom vybereme, jakým způsobem zkpoírovat jednotlivé streamy na hard disk.

DVD Decrypter - zpracování streamu

Zde vidíme všechny streamy, které DVD obsahuje. Zobrazí se nám také základní údaje, jako rozlišení videa, poměr stran, počet kanálů, jazyk zvuku a další informace. Bude zde určitě alespoň jeden video stream, jeden nebo více audio streamů a pravděpodobně i nějaké titulky. Zvolíme tedy ty datové toky (streamy), které chceme zkopírovat a také způsob, jak je uložit na disk. U audia zvolíme Demux, u videa a titulků (subtitle) necháme zaškrtnuto Přímá kopie streamu. Ostatní parametry neměníme. Teď už stačí jenom kliknout na velké tlačítko vlevo dole, kterým spustíme kopírování DVD na disk. Můžete si klidně odskočit uvařit kafe, protože to bude chvíli trvat. Výsledek by měl být takový, že se ve Vámi zvoleném adresáři objeví jeden soubor s příponou VOB (video a titulky) o velikosti několika gigabajtů. Potom dostaneme jeden nebo více audio souborů obvykle ve formátu AC3. Jejich velikost je řádově stovky megabajtů. Z názvu i velikosti lze poznat, kolik má soubor kanálů, bývá to 2 nebo 6 (5.1). V cílovém adresáři by sme také měli mít soubor s kapitolama a případně nějaké další, pro nás nepotřebné, soubory. Tím jsme tedy dokončili kopírování DVD na hrdddisk a v druhém díle se pustíme do zpracování videa.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.