Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Tvorba DVD

Authoring DVD

Proces, při kterém se ze souborů s videem a zvukem v patřičných formátech vytvoří DVD disk, se nazývá Authoring. Při authoringu také můžeme přidat k videu menu, titulky nebo kapitoly. Je to poměrně složitý proces a existuje velké množství komerčních programů, které tento krok zvládají. Zdarma je ale dostupných pouze několik programů, například DVD Author, IfoEdit nebo MuxMan. IfoEdit se mi pro běžnou práci zdá příliš komplikovaný, Muxman (návod) je naopak extrémně jednoduchý, ale nepodporuje menu. Jako vhodný kompromis se mi jeví program DVD Author, který funguje v Linuxu i ve Windows a je ovládaný z příkazové řádky. Naštěstí existují uživatelsky přívětivé grafické nadstavby. DVDStyler funguje také pod oběma operačními systémy a dokáže i vypálit DVD disk. Dalším pěkným GUI pro DVDA s mnoha možnostmi pro náročné uživatele je GFD (GUI for DVDAuthor). Není ale příliš vhodný pro začátečníky. Mně se nejvíc líbí jednoduchý program DVDAuthor GUI. Z komerčních aplikací bych potom doporučil jednoduchý TMPGEnc DVD Author, pro který se dá sehnat i čeština. Na náročnou práci se hodí DVD Lab nebo DVD Architect.

Protože menu na DVD je většinou zbytečné, je často vhodné využít služeb programu Muxman. Pokud vytváříte vlastní DVD například z dovolené, je potom vhodné doplnit disk o menu. Proto popíši práci s programem DVDAuthor GUI, který zvládá i pokročilejší vytváření DVD, zároveň ale zůstává poměrně jednoduchý. Program je zatím ve vývoji a proto obsahuje drobné chybky a nedodělky, na které v průběhu návodu upozorním. Hned první problém nastane při "instalaci" programu. Program nainstalujete tím, že jej rozbalíte (třeba pomocí archivátoru 7-zip) někam na disk. Zvolený adresář ale nesmí v cestě obsahovat žádné speciální znaky, jako písmena s diakritikou, znak "&" apod. Jinak program nebude správně fungovat. Stejné pravidlo platí také pro umístění zpracovávaných souborů. Toto omezení sice neznamená žádný velký problém, ale je dobré o něm vědět.

DVDAuthor GUI

Jako první krok po spuštění programu musíme vpravo dole vybrat video normu pro naše DVD. Evropskou normou je PAL. Poté tlačítkem add title přidáme vytvořený film. Program se nejdřív zeptá na video soubor (M2V) a poté na příslušnou zvukovou stopu (AC3, MP2). Pokud nechceme více zvukových stop, menu nebo titulky, můžeme v tomto okamžiku přejít rovnou k authoringu. Zvukových stop můžeme přidat i víc. Uděláme to tak, že označíme v seznamu video a z menu vybereme extras -> add audio stream a vybereme další zvukový soubor. Můžeme také přidat víc filmů stejným způsobem, jako jsme přidali první. Další zajímavou položkou v menu extras je add/edit subtitles - přidat titulky. Ty mohou být ve všech obvyklých textových formátech - srt, sub, ssa atd. Tlačítkem Add text subtitles přidáme soubor s titulky, zvolíme umístění a font a také je nutné zvolit správné kódování. Pro češtinu se používá cp-1250 (Windows) nebo ISO-8859-2 (standard). Některé přehrávače (MPC, ViPlay) ale při přehrávání titulky nenašly. U MPC je to častá chyba, ViPlay většinou zobrazuje titulky spolehlivě. Ostatní programy (WinDVD, PowerDVD, MV2Player, SubRip) neměly žádné problémy.

Další důležitou vlastností DVD jsou kapitoly. Ty vytvoříme pomocí tlačítka Chapters. Je nutné dodržet formát zápisu času typu 01:12:53.0, který značí 1h 12m 53s. Kapitoly se tvoří pro každé video zvlášť. Poslední standardní součástí DVD disků je menu. Někdy bývá zbytečné až otravné, občas (zvlášť u domácího videa) se ale hodí. Jako první věc je nutné vytvořit nějaké pozadí. Tím je video ve stejném formátu jako zbytek filmu, tedy MPEG-2 s příslušným rozlišením. Pokud chcete jako pozadí pouze obrázek, DVDAuthor GUI Vám z něj vytvoří jednosnímkové video. Nejprve si tedy připravíme obrázek pro pozadí, včetně budoucích talčítek. Ten se dá vytvořit velice jednoduše pomocí programu XnView, pro složitější práci existuje freewareový program Pixia ale hlavně velmi dobrý opensource grafický program GIMP. Pokud tedy máme hotový obrázek pro podklad, uložíme jej jako JPEG v rozlišení 720x576 s maximální kvalitou komprese. V programu DVDAuthor GUI potom vybereme položku menus -> create m2v still. Program bude vyžadovat obrázek pro pozadí a pokud je ve správném formátu, podá o tom hlášku a po odklepnutí OK se zeptá na umístění a jméno vytvářeného video souboru. Výsledný .m2v soubor bude mít velikost pouze okolo 50 kB, protože obsahuje jen jeden snímek. Nyní již můžeme přistoupit k vytváření menu. Pokud chcete obrázek zvětšit, klikněte na něj.

Tvorba DVD menu

Tvorba grafického menu není zatím příliš propracovaná a autor sám přiznává, že se dostal na pokraj svých programátorských schopností. Některé věci se proto vytvářejí poměrně komplikovaně. Pro následující ukázku budu potřebovat dva soubory s pozadím, přičemž druhý bude obsahovat seznam kapitol a tlačítko "Zpátky". Nejprve vytvořím hlavní menu výběrem položky menus -> add new titleset menu. Program si nejdřív vyžádá video pro pozadí (.m2v) a poté můžete vybrat i hudbu pro menu (.ac3 nebo .mp2). Pokud žádný zvuk na pozadí menu nechcete, stiskněte tlačítko Storno. Za chvíli naskočí podobné okno jako vidíte na obrázku. Tlačítkem add button přidáváte knoflíky do menu. Nejdříve zvolte pozici pro aktivní (klikací) oblast. Posuvníky width a height lze měnit její šířku a výšku. Potom pomocí šoupátek nastavte pozici, a v menu vparvo vyberte barvu pro rámeček. Zaškrtnutím políčka Advanced můžete zadat velikost a pozici aktivní oblasti v číslech, případně můžete nastavit tloušťku rámečku. Poslední možností je použít místo rámečku nějaký .bmp obrázek. Ten ale může mít maximálně 16 barev.

Pokud je vyřešený vzhled tlačítka, zbývá ještě nastavit jeho funkci. Například talčítku Spustit film přiřaďte jump title 1 chapter 1, čili spusť první kapitolu prvního videa. Předpokládám, že jsou přidaná tři tlačítka přes nápisy Spustit film, Seznam kapitol a Konec. Tlačítku Seznam kapitol zatím správnou akci nelze přiřadit, protože menu s kapitolami neexsituje. Proto nyní editaci prvního menu ukončete tlačítkem accept. Nyní je třeba vytvořit menu pro kapitoly stejným způsobem jako první. Tlačítku Zpátky se přiřadí funkce jump menu 1. Po vytvoření menu 2 je již možné dokončit editaci hlavního menu. Úpravu existujícího menu spustíme příkazem menus -> edit existing titleset menu. Z nabídky vybereme menu 1 a konečně lze tlačítku Seznam kapitol přiřadit správnou akci, tedy jump menu 2. Snad jsem tímto příkladem názorně vysvětlil logiku vytváření násobných menu a přepínání mezi nimi. Výsledek není nijak efektní, ale účel snad splňuje. Dobrou zprávou je, že autor programu na vylepšení tvorby menu pracuje a snad se brzy dočkáme nové verze, která umožní vytvářet lepší menu.

Poslední věcí, kterou lze nastavit, je chování přehrávače po skončení filmu. Klepnutím na tlačítko post cmds můžete nastavit, co má přehrávač udělat po skončení videa. Na výběr je konec přehrávání, návrat do menu nebo opakování videa od začátku. Pokud máte videí na DVD víc, můžete například nastavit, že po skončení prvního začne automaticky druhé nebo nastavíte návrat do úvodního menu. To je asi vše co lze v programu nastavit a víc toho asi ani nebudete potřebovat. Proto již můžeme spustit authoring. Před tím je ještě vhodné zaškrtnout volbu file -> create iso after authoring, která zajistí, že Vám program vytvoří ISO image DVD, který bez problémů přečte naprostá většina vypalovacích programů. Tato volba ale bude potřebovat dvojnásobek místa než je kapacita DVD. Pokud vytvoření image nezvolíte, získáte soubory v adresářové struktuře shodné s budoucím DVD, takže i s tím si většina programů poradí. Jakmile je vše nastaveno a připraveno, zvolte příkaz file -> author dvd. Program bude chtít zadat jméno adresáře, kam se vytvoří obsah budoucího disku a poté již začne DVDAuthor spojovat všechny součásti DVD dohromady. Tento proces bude trvat poměrně dlouho, tak nebuďte netrpěliví, i když se bude zdát, že se program zasekl a neodpovídá. Během procesu vypisuje program informace o tom, co právě provádí a po skončení authoringu si je můžete v klidu prohlédnout v textovém souboru. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, budou zde zobrazeny a můžete tak zjistit, co jste udělali špatně. Výsledkem úspěšného authoringu budou ve Vámi zvolené cestě podadresáře AUDIO_TS a VIDEO_TS, které se nacházejí na každém DVD. Adresář AUDIO_TS bude prázdný, ve VIDEO_TS bude několik souborů. Pro Vás nejzajímavější bude VIDEO_TS.IFO, který můžete otevřít ve většině přehrávačů a prohlédnout si tak výsledek snažení dřív, než ho vypálíte na DVD. Pokud Vám chybí potřebné dekodery, stáhněte si AC3Filter a GPL MPEG decoder nebo DScaler 5. Ostatní potřebné filtry by již měly být ve Windows přítomny. Přehrávače MPC a VLC přehrají DVD bez nutnosti cokoliv instalovat. Zároveň se výborně hodí k otestování funkčnosti DVD před vypálením. Pokud je vše v pořádku, můžeme přejít k poslednímu kroku - vypálení DVD. Z programů dostupných zdarma zvládnou tento krok například ImgBurn, cdrtfe, Grab&Burn a v nějaké budoucí verzi snad i CDBurnerXP Pro. A to je k tomuto tématu asi vše. Přeji plno kvalitních DVD.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.