Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Tvorba DVD

Komprese videa do MPEG-2

Nyní již máme z prvního dílu vytvořený skript pro konverzi videa a zvuku do správného formátu. Před kompresí je vhodné zkontrolovat funkčnost skriptu tím, že jej otevřeme v programu VirtualDubMod a zjistíme parametry videa. Pokud Vám VDM vypíše chybu týkající se dekoderu formátu YV12, napravíte situaci nainstalováním kodeku XviD. Případně můžete dočasně přidat na konec skriptu příkaz ConvertToRGB(). Pokud je vše v pořádku, můžeme začít s vlastní kompresí.

V programu QuEnc otevřeme náš skript a kliknutím na tlačítko s písmenem "i" si můžeme ještě jenou zkontrolovat parametry videa. Pokud je vše tak jak má, můžeme začít s nastavováním programu QuEnc. Předtím ale ještě musíme zjistit jednou informaci - cílový průměrný bitrate (datový tok). Maximální použitelný bitrate bude záviset na dléce filmu a velikosti média. Při rozlišení 720x576 by ale měl vždy být alespoň 5000 kbps. Horní hranice je 9 800 kbps (i se zvukem), vyšší bitrate by některé stolní přehrávače nezvládly. Při výpočtu správného nesmíme zapomenout na zvuk, který bude mít přibližně 100 MB na hodinu. Výsledný bitrate potom spočítáme takto: (kapacita DVD - velikost zvuku)x8/(délka filmu ve vteřinách). Volné místo na DVD násobíme osmi, abychom převedli velikost z bajtů na bity. Kapacita standardního jednostranného jednovrstvého DVD je 4.7 GB, ale jako gigabajt je považována miliarda bajtů, místo standardnějších 1024^3. Skutečná kapacita je tedy necelých 4.4 GiB. Od výsledného bitrate poté odečteme bitrate zvuku a máme správnou hodnotu pro video. Je dobré nechat si nějakou rezervu, protože nikdy nebude výsledná velikost úplně přesná a navíc třeba budete chtít přidat DVD menu. Při délce filmu hodinu a půl nám tedy vyjde průměrný bitrate přibližně 6 500 kbps (kilobits per second, kilobitů za vteřinu). Nyní již véme všechny potřebné informace a můžeme nastavit parametry pro kompresi. Můžeme začít s okopírováním nastavení na obrázku. Bitrate samozřejmě zadáte tak, jak Vám vyšel podle výše zmíněného vzorce.

QuEnc
Základní okno programu QuEnc

Zvolíme typ komprese MPEG-2, VBR, dále High Quality, Trellis Quant a 2 Pass (pro nejvyšší kvalitu). Krátce vysvětlím tyto parametry:

  • VBR - Varialbe BitRate - proměnný datový tok. Pro náročnější scény se použije vyšší bitrate, čímž se udržuje konstantní kvalita. Těžko se ale potom odhaduje výsledná velikost souboru. Tento problém řeší 2 pass encoding.
  • 2 Pass - dvouprůchodová komprese. Video se komprimuje dvakrát. Poprvé se zjistí náročnost scén a podruhé se použije správný proměnný bitrate tak, aby v průměru dosáhl námi zadané hodnoty. Programu se to někdy úplně dobře nedaří, ale autor o problému ví a pracuje na něm. Každá nová verze zlepšuje řízení datového toku.
  • High Quality - vysoká kvalita. Program preferuje kvalitu nad rychlostí.
  • Trellis Quant - přesně nevím co to znamená, ale opět jde o zvýšení kvality na úkor rychlosti.

Po kliknutí na tlačítko Advanced Options ještě zvolíme správný poměr stran (aspect ratio), pravděpodobně to bude 4:3. Pokud je video prokládané, zaškrtneme Interlaced Encoding a zvolíme správné pořadí půlsnímků, jak ho zjistíte popisuji v článku o prokládání. Tento parametr je velice důležitý! Pokud jej spletete, bude výsledné DVD na televizi trhané. Zaškrtnutím Extreme & Slow získáme nejvyšší možnou kvalitu, ale také velmi pomalé zpracování. Dále zde můžeme zvolit maximální datový tok nebo jej nechat omezit automaticky. V dolní části okna je potom nastavení pro kompresi zvuku a spojení s videem. Často při převodu DVD-ripů (DivX, XviD) na DVD nastane situace, kdy je zvuk u AVI filmu již ve formátu AC3. V tom případě je samozřejmě kontraproduktivní zovu jej překomprimovat, takže zvolíme zpracování pouze videa. V nabídce MPEG-2 Mux Profile můžu zvolit jakým způsobem se zpracují streamy. Pro kompresi samotného obrazu bez zvuku zvolíme No Audio. Výběrem profilu DVD se vytvoří MPEG se zvukem i videem, vhodný pro authoring DVD. Pokud chceme získat oddělené audio/video streamy, což je často nejvhodnější volba, zvolíme Separate Passes. Vpravo dole lze potom zvolit formát a bitrate pro kompresi zvuku. Ostatní parametry raději neměňte, pokud nevíte co děláte, a tlačítkem Apply okno zavřete.

QuEnc
Pokročilé nastavení programu QuEnc

Pokud je vše správně nastaveno, klepneme na tlačítko Encode a počkáme několik hodin, než se vytvoří zkomprimované video a zvuk. Samostatný video stream by měl mít koncovku .M2V, video i se zvukem by mělo mít příponu .MPG. QuEnc to ale občas neudělá správně a dá koncovku .MPG i samostatnému video streamu. Není ale nic jednoduššího než soubor přejmenovat. Nyní je již vše připraveno pro tvorbu DVD i s menu, kapitolami, titulky a dalšími vychytávkami, jak to popisuje 3. díl.


Předchozí strana

Další strana
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.