Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Převod videa z DV kamery na DVD

Úvod

Vytvořit DVD ze záznamu na DV pásce digitální kamery je v mnoha programech poměrně jednoduché. Ale tyto jednoduché postupy většinou vyprodukují výsledek nevalné kvality. Tento můj návod vytvoří v několika málo krocích DVD s vysokou kvalitou obrazu a za použití pouze programů dostupných zdarma, tak jako u všech mých ostatních postupů. Sice již jeden podobný návod mám, ale tento vše zjednodušuje na maximální míru a navíc přidávám možnost použít časové kódy záznamu jako titulky. Celý postup opět shrnu do několika základních kroků:

  • 1) Zkopírování videa z kamery do PC
  • 2) Sestříhání videa
  • 3) Vytažení datových kódů
  • 4) Odstranění šumu a komprese obrazu
  • 4) Komprese zvuku
  • 5) Vytvoření titulků a finálního DVD

Nahrání videa do počítače

Problém propojení kamery a počítače rozebírám podrobněji v tomto návodu. Nyní již budu předpokládat, že je vše správně zapojeno a funguje. Na zkopírování videa do počítače použijeme opět jednoduchý program WinDV.

WinDV

Pro naše potřeby bude ale nutné přenastavit některé parametry. Nejdůležitější je zvolit v pokročilých nastaveních pod tlačítkem Config... type-2 AVI, aby bylo možné jednoduše zpracovat zvuk. Dalším častým požadavkem je to, aby se video na disk nenahrávalo po jednotlivých záběrech, ale jako jeden velký AVI soubor. To lze dosáhnout nastavením parametrů Discontinuity Threshold na 0 a Max AVI size na dostatečně velké číslo. 90000 odpovídá jedné hodině, je to maximální velikost souboru udávaná počtem snímků (typicky 25 za vteřinu). Pro neznalé ještě připomenu, že jedna hodina záznamu má přibližně 14GB, takže je nutné použít NTFS disk (Win 2000 a XP). FAT32 (Win9x) totiž zvládá maximálně 4GB velké soubory. Po správném nastavení parametrů už stačí pouze nastavit adresář pro uložení videa a tlačítkem Capture spustit nahrávání. Ve skutečnosti se ale začne video ukládat teprve až spustíte na kameře přehrávání záznamu. Pokud vše proběhne správně, získáte na disku obří AVI soubor s DV kompresí obrazu a nekomprimovaným zvukem. Tento záznam má mnoho parametrů společných s cílovým formátem DVD-Video. Například poměr stran a rozlišení (rozměr) videa nebo samplovací frekvenci zvuku. Díky tomu, že není nutné tyto parametry dopočítávat a měnit, celý postup se značně zjednoduší oproti převodu AVI s MPEG-4 kompresí.

Nahrané DV video nyní můžete setsříhat v libovolném oblíbeném editoru. Pro jednduché vystřihání některých záběrů je ideální program VirtualDub. K některým firewire kartám se dodává jednoduchý NLE editor Ulead Video Studio. Mezi nezkušenými uživateli je oblíbené Pinnacle Studio, se kterým mám ale velmi špatné zkušenosti. Pokročilí uživatelé sáhnou po programech jako SONY Vegas, Adobe Premiere nebo Ulead Media Studio. Sestřihané video je nutné z editoru vyexportovat opět ve formátu DV AVI Type-2. Neupravené části videa by mělo být možné z každého slušného editoru vyexportovat bez rekompres. Tento způsob se nazývá Smart Rendering nebo Direct Stream Copy. Po sestřihání můžeme přistoupit ke kompresi záznamu.


Komprese zvuku

Před kompresí videa doporučuji připravit si nejprve zvuk pro budoucí DVD. Je to dobré k tomu, abysme věděli, kolik místa nám na DVD zbyde pro video. Na kompresi zvuku je ideální použít program BeLight.

BeLight
BeLight je univerzální konvertor zvukových kompresí

Pro naše účely potřebujeme verzi 0.22 RC1 (nebo novější), která si poradí na vstupu i s AVI soubory. To by se sice dalo lehce obejít demuxováním zvuku do WAVu, ale použití verze s podporou AVI je jednodušší a elegantnější. Ideální je stáhnout EXE instalátor, který obsahuje vše potřebné. Po spuštění programu BeLight v něm otevřeme náš AVI soubor a nastavíme výstup na AC3, stereo a 256 kbps. Jako enkoder je vhodné zvolit Aften. Důležité je ještě zkontrolovat samplovací frekvenci, musí být 48 kHz (jako to vidíte na screenshotu vpravo nahoře). Pokud je samplovací frekvence jiná (typicky 32 kHz), je nutné použít SSRC a zvolit frekvenci 48000 Hz. Tlačítkem Start processing spustíme rekompresi. Ta může trvat i několik minut. BeLight sice podporuje i formát MP2, který je také přípustný pro DVD, ale AC3 je kvalitnější.


DV kodek

Na dekomprimování a zpracování videa použijeme program AviSynth, aby předložil nekomprimovaný obraz MPEG-2 enkoderu. Nejdříve ale musíme zajistit kodek pro DV formát, který používají digitální kamery. Opět se zde nabízí FFDShow, který ale nenabídne nejlepší možnou kvalitu. Tu nenabídnou ani komerční kodeky jako Panasonic, Canopus nebo MainConcept a už vůbec ne systémový DirectShow dekoder od Microsoftu, který navíc ve výchozím nastavení pracuje pouze s polovičním rozlišením. Pro náš účel je ideální velmi kvalitní opensource kodek Cedocida. Z internetu si stáhnete ZIP soubor, který je třeba rozbalit, například programem 7-zip. Potom klikněte pravým tlačítkem myši na soubor cedocida.inf a zvolte příkaz Nainstalovat. Pro optimální výsledek je ještě dobré kodek správně nakonfigurovat. Spusťte nějaký editor, který vám dovolí nastavovat VfW kodeky, například VirtualDub. V menu VD zvolte Video -> Compression. Vyskočí na vás nabídka kodeků nainstalovaných na vašem počítači. Zvolte Cedocida DV a klikněte na tlačítko Configure. Objeví se dialog kodeku. Ve spodní části je konfigurace dekoderu, která nás zajímá. Nechte prázdné políčko force output format, ale vyberte YV12 a vpravo dole zvolte MPEG 2 interlaced. Potvrďte změny a uzavřete konfiguraci kodeku. Pokud vás zajímá důvod tohoto nastavení, jde o přesné dopočítání barvy, která je jinak kódována na DV pásce a v MPEG-2 záznamu. Podrobně je vše vysvětleno v tomto článku (anglicky).


AviSynth skript

Nyní již máme připravený zdrojový AVI soubor a nainstalovaný DV kodek. A tak nyní opět přijde na řadu, jako ve všech mých ostatních návodech, zcela nepostradatelný program AviSynth. AviSynth dekomprimuje pomocí DV kodeku video z kamery a předá jej MPEG-2 enkoderu. K tomu poslouží následující velmi jednoduchý skript:

AviSource("dv.avi")

Jedna řádka v textovém souboru stačí a je hotovo. Napište tento text pomocí například Notepadu (poznámkového bloku) a uložte jej jako video.avs do adresáře s videem. Název AVI souboru v uvozovkách samozřejmě změňte podle skutečnosti.

Protože nejsou levnější DV kamery zrovna ukázkou kvalitního obrazu, je vhodné před kompresí do MPEG-2 odstranit z nahrávky šum. Ten nasbírají kamery hlavně při zhoršených světelných podmínkách, na záběrech z exterieru při slunečném počasí by se šum měl vyskytovat minimálně. Vyhlazením obrazu šumovými filtry se video nejenom zkvalitní, ale zároveň se i ulehčí práce MPEG enkoderu, který se může soustředit na detaily a nemusí ztrácet čas a data kompresí nekomprimovatelného šumu. Je ale nutné dát si při filtrování pozor, abysme se šumem neodstranili také detaily filmu. Výborný článek na téma odstranění šumu najdete na stránkách TVFreak.cz. Je ale zaměřen spíš na analogové záběry z VHS kazet. Na insternetu lze sehnat několik desítek různých filtrů pro odstranění šumu v AviSynthu. Existují i velmi složité a pomalé metody, jiné zase využívají dokonce grafických akcelerátorů ke zvýšení rychlosti. Já vám doporučím jednu prověřenou kombinaci filtrů, ale netvrdím, že je jediná možná a nejlepší. Použiji filtry TTempSmooth a VagueDenoiser. Jejich výhodou je to, že dokáží pracovat s YV12 prokládaným videem, což je přesně náš případ. Na svých stránkách jsem připravil balíček obsahující několik základních filtrů, soubor je komprimovaný ve formátu 7-zip. Balíček rozbalte do adresáře s nainstalovaným AviSynthem. Nyní už můžete použít vylepšený skript:

LoadPlugin("c:\Program Files\Avisynth\plugins\TTempSmooth.dll")
LoadPlugin("c:\Program Files\Avisynth\plugins\VagueDenoiser.dll")
AviSource("dv.avi")
TTempSmooth(interlaced=true)
VagueDenoiser(interlaced=true,threshold=1.5,method=3,nsteps=6,chromaT=1.0)

První dva řádky načítají zvolené filtry, poté se načte zdrojové video a na posledních dvou řádcích na něj aplikuji zvolené filtry s parametry pro středně silné filtrování. K filtrům je přibalená i anglická dokumentace, kde můžete smysl jednotlivých parametrů nastudovat, pokud máte zájem.


Komprese videa

Pokud máme připravený skript pro video, můžeme se pustit do komprese. Doporučuji použít program HC, se kterým mám dobré zkušenosti. V mém jiném návodu používám na to samé ekoder QuEnc, který ale občas nedodržuje správně nastavený bitrate. Proto raději používám HC, který je spolehlivější. Po spuštění programu příkazem HCGUI_verze.exe se objeví následující obrazovka:

HCGUI
Hlavní okno HC enkoderu

Kliknutím na tlačítko input otevřete AVS skript. Následující 2 tlačítka nastavují výstupní soubory - m2v video soubor a log soubor se záznamem o prvním průchodu komprese. Jejich umístění je čistě Vaše volba, já jsem zvyklý mít vše v jednom adresáři. Poté je nutné nastavit cílovou velikost videa. Matematika mluví jasně: DVD má necelých 4600000 kB, od této hodnoty odečtěte velikost AC3 zvuku a máme dostupné místo pro video. Je dobré nechat si 100-200 MB rezervu pro titulky, menu a pro jistotu :-). Například 90 minut zvuku s bitratem 384 kbps mi zabere 260MB, takže na video zbyde 4333000 kB. Nastavte tedy cílovou velikost pro video (zde 4200000 kB) tak, že zaškrtnete položku file length a zadáte požadovanou hodnotu. Maximální bitrate nastavte na 9000 kb/s. Norma DVD sice povoluje až 9800 (i se zvukem), ale také zde si raději nechte nějakou rezervu. Dále nastavte poměr rychlosti/kvality v menu profile a poměr stran v menu aspect ratio. Většinou je video 4:3, ale některé kamery natáčejí i 16:9. Z ostatních parametrů je ještě důležité zaškrtnout volbu interlaced, protože video z amatérské DV kamery je prokládané. Další důležité nastavení je na záložce Advanced. Zde vyberte z nabídky interlaced fields volbu BFF.

HCGUI
Hlavní okno HC enkoderu

Na další záložce Matrix nic neměňte, pokud nevíte, co děláte. Přesuňte se na poslední záložku, kde je možné editovat kapitoly. Posuvníkem se můžete pohybovat po filmu a kliknutím na tlačítko add přidáte současnou pozici jako místo pro začátek kapitoly. Alespoň nějaké kapitoly vždy do filmu zařaďte, aby bylo možné pohybovat se rychle ve filmu i na stolních přehrávačích. Až budete hotovi, tlačítkem export chapter list to file vyexportujte kapitoly do textového (.txt) souboru. Ten se nám totiž bude ještě hodit. Pokud máme hotový výběr kapitol, můžeme sputit kompresi videa. Na první záložce klikněte na velké tlačítko encode. Komprese je dvouprůchodová, ale program spustí oba průchody automaticky a vy se nemusíte o nic starat. Proces zabere minimálně několik hodin v závislosti na rychlosti počítače. Pokud by byla rychlost komprese pro vás neúnosně pomalá, bude nutné vyřadit z AviSynth skriptu šumové filtry a spokojit se s horší kvalitou obrazu.


Titulky

Poslední věcí, která nám u našeho videa chybí a lze ji doplnit, jsou titulky s časem natáčení. Každá kamera ukládá na pásek kromě videa také informaci o čase, kdy byla nahrávka nasnímaná. Pokud střihový program tuto informaci z videa neodstranil, je možné ji vytáhnout a vytvořit z ní titulky. Výhoda tohoto řešení je v tom, že titulky můžete při přehrávání kdykoliv zapnout nebo vypnout. K vytažení titulků z videa lze použít program DV DateCode (stažení na konci stránky). Tento program nemá v podstatě žádné ovládání. Po jeho spuštění si po Vás vyžádá DV AVI soubor. V adresáři s videem se vytvoří několik titulkových souborů, nám se bude nejvíc hodit formát SRT (SubRip). Na moji žádost přidal autor DV DateCode podporu tohoto formátu do svého programu, čímž ušetřil jednu konverzi navíc. Kéž by byli takhle vštřícní všichni vývojáři.

Nyní již máme připravený .m2v video stream .ac3 audio stream a titulky v použitelném textovém formátu. Lze tedy přeskočit přímo na druhý díl návodu na tvorbu DVD s titulky, který je již stejný ať byl zdroj DV AVI nebo AVI s MPEG-4 kompresí (DivX, XviD). Pokud chcete vytvořit DVD i s jednoduchým menu, zkuste tento můj návod na program DVDAuthor GUI. Můžete také použít další authoringový program zdarma - GUI for dvdauthor (GFD). Takže si nyní vyberte jednoduchou nebo složitější (s menu) verzi dokončení a vytvořte finální DVD.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.