Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Grabování audio CD a DVD
- druhý díl

CUE Sheet

Již na konci prvního dílu jsem se zmínil o CUE sheetech. Jsou to textové soubory, které obsahují informaci o skladbách jednoho velkého audio souboru. Příslušný audio soubor může mít libovolný formát - WAV, AC3, MP3, Ogg Vorbis a další. Přehrávač s podporou CUE sheetů potom načte takový soubor jako by to bylo více rozdělených souborů. Přehrát takovýto pár umí potom například foobar2000 nebo Winamp s příslušným pluginem. Na Linuxu si s CUE sheety poradí AmaroK. Proč ale vůbec takové soubory tvořit? CUE Sheet je obzvláště vhodný pro živá CD. Plno přehrávačů totiž není schopných přejít mezi skladbami bez nepříjemného lupnutí nebo pauzy. Mít celé album v jednom souboru tento problém řeší.

Pokud chceme získat WAV+CUE z programu EAC zvolíme z menu Akce -> Vytvořit CUE sheet -> Jeden WAV soubor. Můžete také použít klávesovou zkratku Alt+S. Nyní trochu odbočím od tématu grabování Audio CD a vydám se směrem k DVD. V následujícím odstavci popíši jak získat zvukovou stopu z DVD a poté se oba návody opět spojí dohromady, protože další postup je již analogický. Pokud vás část týkající se DVD nezajímá, přeskočte následující odstavec.

Ripování zvuku z DVD

DVDDecrypter
Nastavení demuxu zvuku v DVDDecrypteru

Návod jak získat AC3 nebo DTS stopu z DVD na svém webu již mám, takže se nebudu opakovat a odkáži Vás na něj: Ripování DVD. Pro pořádek ještě jednou vše shrnu. AC3 z DVD nejsnáz dostaneme programem DVD Decrypter, zde nastavím IFO mód a na záložce Zpracování streamu zaškrtneme, který stream chceme vyextrahovat. Jako metodu samozřejmě zvolíme Demux. Ještě je důležité v nastavení programu zaškrtnout extrakci kapitol do formátu ogg. Pokud na to zapomenete, můžete kapitoly z DVD vytáhnout programem ChapterXtractor. Z programů DVD Decrypter i ChapterXtractor tedy dostaneme kapitoly ve formátu .ogg. Ten se nám příliš nehodí a potřebovali bysme spíš formát CUE. To ale není žádný problém, s převodem nám pomůže program Chap2Cue. Pouze musíme na závěr v nějakém plaintextovém editoru (třeba PSPadu) přidat název souboru. Za klíčové slovo FILE vložím do uvozovek název AC3 souboru:

TITLE "All Star Band"
PERFORMER "Ringo Starr"
FILE "zvuk.ac3" WAVE
    TRACK 01 AUDIO
        PREGAP 00:02:00
        INDEX 01 00:00:00
        TITLE "Chapter 1"
    TRACK 02 AUDIO
    .
    .

Pokud chceme přehrávat zvuk z DVD pouze na počítači, jsme v podstatě hotovi. Pro lepší komfort ještě můžeme zkonvertovat zvuk do MKA souboru, jak popisuje následující část. Pokud ale chceme zvuk z DVD přehrávat na nějakém stolním nebo přenosném přehrávači, tak jej musíme zkonvertovat do nějakého podporovaného formátu (nejčastěji MP3) a rozdělit na jednotlivé stopy. Obojí se dá udělat v jednom kroku pomocí přehrávače foobar2000. Pokud vás tedy přehrávání na počítači nebo tvorba Audio CD nezajímá, není pro vás zbytek návodu nutné číst. Otevřete získaný CUE sheet v přehrávači foobar2000 a pomocí mého návodu zkonvertujte jednotlivé stopy do libovolného formátu.

Používání CUE sheetů

Z předchozích částí jsme se tedy dozvěděli, jak získáme z audio CD nebo DVD zvukovou stopu a k ní příslušný CUE sheet. Pokud pochází zvuková stopa z DVD, bude nejspíše ve formátu MP2, AC3 nebo DTS. Zvukové CD jsme si uložili ve formátu WAV. MP2 nebo AC3 stereo nemá většinou smysl překomprimovat do jiného formátu, protože pouze ztratíte kvalitu a příliš velikosti neušetříte. Takže rekompresi doporučuji pouze pokud to potřebujete kvůli kompatibilitě s přenosnými přehrávači. U formátů AC3 5.1, DTS 5.1 nebo WAV už se samozřejmě rekomprese může vyplatit. Asi netřeba zdůrazňovat, že například komprese AC3 do FLAC pouze zvýší velikost, ale kvalita se nezmění. Naopak komprimovat WAV do FLACu smysl má. Ke kompresi MP2, AC3 a WAV souborů můžeme použít známý program BeLight a případně využít i jeho možnosti downmixu 5.1 prostorového zvuku do sterea. Alternativou k BeLightu je přehrávač foobar2000, který si poradí se všemi formáty, které umí BeLight a navíc i s DTS (s příslušným pluginem). Downmix, upmix, dynamická komprese nebo normalizace pomocí replaygain analýzy pro něj také nejsou problémem. Foobar2000 je nejenom výborný přehrávač, ale také konvertor formátů.

S CUE sheety se dá dělat plno kouzel. Jak už jsem zmínil na začátku, lze je použít při přehrávání pro rozdělení a pojmenování jednotlivých stop. Jako vhodnější se mi ale jeví možnost zabudovat CUE sheet i zvuk do jednoho souboru. K tomu slouží multimediální kontejnery. CUE sheet můžete zabudovat třeba do kontejneru Ogg, ale ten si poradí pouze s kompresemi zvuku Vorbis, FLAC a Speex. Mnohem univerzálnější je kontejner Matroška, který sice neumí Speex, ale zato přidává podporu pro AC3, DTS, MP2, MP3, AAC nebo Wavpack. Matroška má pro zvukové soubory příponu MKA, možná jste se již setkali s video soubory MKV. Pro svoji univerzálnost, bezproblémovost a obrovské množství podporovaných formátů je Matroška velmi populární mezi video experty. V komunitě hudebních nadšenců se ale tomuto formátu nedostává zdaleka tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Umožňuje totiž do jediného souboru vložit zvukovou stopu, velmi propracované kapitoly a libovolné další přílohy jako například obal alba nebo texty skladeb. Přehrávače, které Matrošku přímo podporují jsou VLC, MPlayer, MPC, TCPMP a mnoho dalších pomocí pluginů (foobar2000) nebo DirectShow filtrů (Winamp, WMP). Vidíte, že podpora Matrošky je mnohem větší než podpora CUE sheetů.

mmg
Program MKVMerge GUI sloužící pro vytváření Matršoka souborů,
klikněte na obrázek pro zobrazení v původní velikosti

Základním nástrojem pro práci s Matroška soubory je sada programů MKVToolnix. Z nich nejdůležitější je MKV Merge GUI, který slouží k vytváření Matroška souborů. Práci s tímto programem jsem již stručně osvětlil v návodu na ripování DVD, ale raději zde ještě jednou vše shrnu. Tlačítkem Add přidáte soubor, který chcete vložit do Matroška kontejneru. Na záložce Global přidáme kapitoly (Chapters). Podporovaný je formát ogg/txt i CUE. Nezapomeňte změnit příponu výstupu z MKV na MKA a tlačítkem Start muxing vytvoříme Matroška soubor. K zapsání tagů bych použil foobar2000.

Konverze MKA a CUE na jiné formáty

Až dosud jsme se zabývali přehráváním naší hudby na počítači. Pokud chceme ale přehrát naši nahrávku na nějakém stolním nebo přenosném přehrávači, zjistíme, že všichni výrobci CUE sheety i Matroška formát zcela ignorují. Nezbývá nám tedy než hudbu převést do jiného formátu. Naštěstí díky otevřeným technologiím, které jsme použili, není toto vůbec žádný problém a máme mnoho možností, jak hudbu zkonvertovat. Jako první krok je nutné demuxovat MKA soubor, pokud jsme hudbu do Matroška formátu uložili. K tomu poslouží program MKVExtract GUI. V něm načteme náš MKA soubor a můžeme si jeho pomocí vyexportovat původní zvukový soubor, přílohy i CUE sheet. Takže jsme zase na začátku. Máme CUE sheet a k němu příslušný audio formát s takovou kompresí jako měl před uložením do MKA.

Pokud je zvuk ve formátu, který náš přehrávač nezvládá, nezbývá nic jiného než konverze na podporovanou kompresi. Téměř každý přehrávač umí formát MP3, ty lepší zvládají i Ogg Vorbis, pouze hrstka nejlepších zvládá také FLAC. Některé přehrávače (například iPod) také umí MP4/AAC. Ke konverzi do podporovaného formátu lze použít například foobar2000, jak již bylo zmíněno výše. Při kompresi lze využít CUE sheet a nechat přehrávač rovnou hudbu rozdělit na jednotlivé stopy. Nevýhoda je v tom, že při následném přehrávání nám mezi stopami vzniknou krátké mezery, které mohou být při záznamu živého vystoupení rušivé. Kvalitní přehrávače jako foobar2000 nebo Winamp je sice umí eliminovat, ale přenosné přehrávače si s tímto problémem neporadí. Přehrávání bez pauz se anglicky nazývá gapeless playback. Je to audiofily často žádaná funkce, bohužel odezva ze strany výrobců MP3 přehrávačů je téměř nulová. Jediná firma, která přenosný přehrávač s touto funkcí vyráběla (Rio Karma), nedávno zkrachovala. Běžný uživatel o podobné věci nemá zájem a preferuje raději barevné blikající displaye než užitečné funkce. Takže na gapeless playback u přenosných přehrávačů musíte zapomenout.

Pokud máme zvukový soubor ve formátu, který náš přehrávač podporuje, je nesmyslné jej nějak konvertovat. Pokud oželíme přehrávání bez pauz mezi skladbami a chceme celý soubor rozdělit na jednotlivé stopy, výborně nám k tomu poslouží program CUE Splitter. Autorem českého překladu jsem já, takže pokud máte nějaké připomínky, pište mi je. Program umí pracovat se soubory MP3, APE, FLAC a nově i Ogg Vorbis. Bez problémů si poradí i s MP3 VBR, což je pro většinu ostatních programů tvrdý oříšek. Překlad do češtiny jsem dělal já, tak víte kam se obracet se stížnostmi.

CUE Splitter
Rozdělení audio souboru v programu CUE Splitter,
klikněte na obrázek pro zobrazení v původní velikosti

Poslední věcí, která se dá s CUE sheety dělat, je využít je jako image pro Audio CD. Klasické audio CD Vám pomocí CUE sheetu vypálí CDRWin, Nero nebo vynikající freeware program Burrrn. Jak vidíte ukládat si hudbu v počítači v MKA (Matroška) souborech je velmi praktické a případná konverze na jiné formáty (audio CD, MP3, Ogg, rozdělení na jednotlivé skladby) je velice jednoduchá a většinou i bezztrátová, pokud zvolíte vhodný formát komprese. Doufám, že tento návod přispěje k tomu, aby se Matroška formát prosadil i na poli archivování hudby. Potenciál má obrovský, stačí jej pouze využít.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.