Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Grabování audio CD a DVD

Trocha teorie úvodem

Pokud se pokusíte z nějaké P2P sítě stáhnout hudbu, záhy zjistíte jeden závažný problém - většina hudby zde je velmi nekvalitní. Mnoho lidí totiž neumí grabovat (ripovat) audio CD. Tento, na první pohled triviální, krok totiž není ve skutečnosti zdaleka tak jednoduchý, jak se může zdát. Proto se v tomto návodu zmíním o hlavních úskalích grabování a komprese hudby a v závěru také zmíním některé pokročilé možnosti ripování CD nebo i hudby z DVD.

Digitální extrakce hudby (DAE)

V první řadě je nutné překopírovat data z audio CD na disk do nekomprimovaných WAV souborů. Tato operace je mnohem složitější než kopírování běžných dat. Na hudebním CD je totiž mnohem méně kontrolních součtů a CD mechanika má větší problémy ověřit správnost přečtených dat. CD-ROM má pro tuto činnost sepciální mód zvaný DAE (Digital Audio Extraction). Většina komerčních programů použije tento mód a žene mechaniku nesmyslně do co nejvyšší rychlosti, čímž samozřejmě může utrpět přesnost čtení. Pouze pár programů používá tzv. secure mód, ve kterém je na prvním místě kvalita. Mezi ty nejznámější programy patří například foobar2000, CDex a populární Exact Audio Copy, zkráceně EAC. Tento program je modlou všech, kteří chtějí převést kvalitně svá CD do MP3, OGG Vorbisu nebo AAC. Nyní se na něj podíváme blíž.

Exact Audio Copy

Jak jsem již zmínil, při ripování audio CD udělá velmi dobrou službu foobar2000, jehož popis již na svých stránkách mám. CDex má v současné verzi (1.70 beta 2) poškozenou kompresi do MP3, tkaže bych jej zatím nepoužíval. Trochu podrobněji se zmíním o EAC. Začnu tím, jak jej získat. Na výběr máte dvě verze, s CDRDAO a bez. Za pomoci programu CDRDAO umí EAC i vypalovat Audio CD. Při stahování také můžete volit mezi instalátorem a ZIP archivem, se kterým se obejdete bez instalace. Protože EAC je velmi propracovaný program s množstvím nastavení, doporučím zájemcům přečíst si tyto anglické návody: Quickstart Manual a Exact Audio Copy Guide. Já zde zmíním pouze základy nutné znát k tomu, abyste mohli kvalitně ripovat CD do různých kompresních formátů. Pro podporu různých kompresí potřebujete stáhnout příslušné enkodery, které potom EAC použije. Většinu jich najdete na serveru Rarewares. Pro kompresi do MP4/AAC doporučuji použít enkoder od firmy Nero. Momentálně doporučené enkodery jsou tyto:

  • MP3: LAME 3.97 (soubor lame.exe)
  • Ogg Vorbis: AoTuVb5 (soubor oggenc2.exe)
  • FLAC FLAC 1.1.2 (soubor flac.exe)
  • MP4/AAC: Nero Digital (soubor neroAacEnc.exe)

Doporučené verze enkoderů si můžete stáhnout z mých stránek v jednom souboru (7-zip komprese). Chybí pouze Nero AAC enkoder, který není povolené distribuovat. Pro nekomerční účely jej ale můžete zdarma získat z výše uvedeného odkazu. Všechny enkodery nakopírujte nejlépe do adresáře EAC, ale můžete je rozbalit i kamkoliv jinam na svůj disk.

Než spustíme poprvé program, není od věci stáhnout si do něj češtinu. Po startu Vás uvítá průvodce, kde asi není mnoho co vysvětlovat, stačí si číst zobrazené obrazovky a klikat na tlačítko Další. První obrazovkou, o které se zmíním, je vyhledání a konfigurace LAME enkoderu. Můžete nechat EAC prohledat Váš disk nebo hledání stornovat a určit správnou cestu k souboru lame.exe sami. Pokud nechcete používat kompresi do MP3, tak můžete tento krok klidně přeskočit.

EAC setup
Nastavení cesty k LAME MP3 enkoderu

Průvodce se potom ještě zeptá na e-mailovou adresu, která je důležitá kvůli FreeDB databázi, ale můžete si ji klidně i vymyslet. Jakmile projdete průvodcem nastavení, dostanete se do přehledného hlavního okna EAC

EAC
Hlavní okno programu EAC,
klikněte na obrázek pro zobrazení v původní velikosti

Pokud se nezobrazí názvy skladeb na CD, je možné si je stáhnout z FreeDB databáze. Samozřejmě je nutný přístup k internetu a někdo před Vámi musel informace o CD do databáze zadat. Ověření spustíte v menu Databáze -> Získat informace o CD z -> Vzdálené freedb. Pokud bude Vaše CD v databázi nalezeno, automaticky se doplní všechny známé údaje. V opačném případ nezbývá nic jiného než je zapsat ručně.

Před spuštěním grabování je ještě nutné nastavit parametry komprese. Nejprve se zmíním o kompresi do MP3. Protože výchozí nastavení pro LAME enkoder není zrovna ideální, doporučuji nakonfigurovat si vše podle následujícího návodu. Otevřeme konfiguraci enkoderu v menu EAC -> volby komprimace. Přepneme se na záložku Externí kompresor.

EAC - komprese
Nastavení komprese do MP3 v programu EAC,
klikněte na obrázek pro zobrazení v původní velikosti

Pro optimální výsledek nastavte všechno tak, jak to vidíte na mém screenshotu. Vybereme tedy vlastní kompresor, příponu dáme .mp3 a nejdůležitější je zadat parametry příkazové řádky. V mém případě jsou to tyhle:

-V 2 --vbr-new --add-id3v2 --pad-id3v2 --ta "%a" --tt "%t" --tg "%m" --tl "%g" --ty "%y" --tn "%n" %s %d

Parametry Datový tok a kvalita nejsou při použití vlastní příkazové řádky brány v potaz. Kvalitu a datový tok ovlivníme číslem za písmenem V. Nastavení -V 2 vytvoří MP3 VBR s bitratem okolo 200 kbps. Pokud chcete nižší bitrate, například ~130 kbps, změňte hodnotu na -V 5. Můžete zadávat hodnoty 0 až 9.

Pro Ogg Vorbis nastavte enkoder takto:

EAC - komprese
Nastavení komprese do Ogg Vorbis v programu EAC,
klikněte na obrázek pro zobrazení v původní velikosti

Parametry pro příkazovou řádku jsou následující:

-q 5 -a "%a" -t "%t" -l "%g" -d "%y" -N "%n" -G "%m" %s -o %d

Zde je kvalita udávaná parametrem -q 5. Přičemž narozdíl od LAME vyšší číslo znamená vyšší kvalitu. Hodnota 5 vytváří soubory o bitrate ~160 kbps, což je u tohoto enkoderu v podstatě nerozeznatelné od originálu. -q 4 vytvoří soubory ~130 kbps. Hodnoty q mohou nabývat -2 až 10 včetně desetinných čísel. Nezpomeňte zakázat volbu Přidat ID3 tag.

Velmi často se používá také bezztrátový formát FLAC. Příponu nastavte .flac a zadejte cestu k enkoderu flac.exe. Příkazová řádka potom bude vypadat takto:

-T "artist=%a" -T "title=%t" -T "album=%g" -T "date=%y" -T "tracknumber=%n" -T "genre=%m" -5 %s

U FLACu je komprese vždy bezztrátová, takže měnit příliš její stupeň nemá valný smysl, rozdíly jsou minimální. Posledním kompresorem, který zmíním, je Nero AAC Encoder. Příponu nastavte na .mp4 a zadejte cestu k enkoderu neroAacEnc.exe. Ten neumí narozdíl od ostatních zapsat do svých souborů tagy, takže příkazová řádka bude velmi jednoduchá:

-q 0.5 -if %s -of %d

Kvalitu opět udává parametr -q. Hodnota 0,5 vytvoří soubory ~160 kbps. Můžete zadávat hodnoty 0,05 až 0,95. Při nízkém bitrate se enkoder automaticky přepne do módu HE nebo PS. Pokud vás zajímají rozdíly mezi kompresemi, doporučuji přečíst si můj souhrn. Dá se ale říci, že dnešní nejkvalitnější kompresory dosahují velmi podobných výsledků. Ani mnohokrát již zatracovaná MP3 ještě nepatří do starého železa, budoucnost ale vidím ve formátech FLAC, MP4 AAC a Ogg Vorbis.

Ještě než spustíme kompresi, musíme nastavit adresář pro výsledné soubory a masku pro název souborů. Toto nastavení najdeme v menu EAC - > Volby EAC. Zde nás budou zajímat hlavně záložky Názvy souborů. Mně vyhovuje pojmenovávání typu %N - %T, které pojmenuje soubor jako číslo stopy - název. Druhou zajímavou záložkou je Adresář. Můžete zde buďto zadat jeden univerzální cílový adresář nebo nechat EAC, aby se Vás vždy na adresář zeptal (což preferuji). Soubory lze v případě potřeby kdykoliv následně přejmenovat nebo otagovat vynikajícím programem Mp3Tag.

Nyní už stačí pouze v hlavním okně vybrat některé nebo všechny (Ctrl+A) soubory a kliknout na ikonku s popiskem MP3. Označené skladby se automaticky uloží na disk jako WAV a následně zkomprimují zvoleným kompresorem. EAC ale nabízí pro pokročilé uživatele ještě jednu možnost a to uložit celé CD do jednoho WAVu a kněmu vytvořit CUE sheet. O těchto možnostech a také o extrakci zvuku z DVD se rozepíši ve druhé části.

Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.