Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Avidemux

Obecné vlastnosti

Avidemux je multiplatformní program pro jednoduchý střih videa. Ovládání a funkce jsou velmi podobné známému VirtualDubu. Většinu postupů tedy můžete provést analogicky. Avidemux má ale několik funkcí navíc, které VirtualDub postrádá. Disponuje také mnohem širší podporou formátů pro vstup a výstup. Kromě AVI zvládá ještě MPEG PS, MPEG TS, OGM, MP4/MOV, MKV a FLV. Pro kompresi videa jsou k dispozici formáty MPEG-1, MPEG-2, H.263, MPEG-4 ASP (XviD, libavcodec), MPEG-4 AVC (x264), MJPEG, DV a další. Pro zvuk jsou tu pak obvyklé formáty MP2, MP3 (lame), MPEG-4 AAC (FAAC), AC3 (Aften, ffmpeg) nebo Vorbis.

Avidemux může posloužit také pro některé úkony, které jiným programům dělají problémy, jako je například spojování videa. VirtualDub občas odmítne spojit některé AVI soubory, přestože mají stejné parametry. Avidemxu s tím obvykle žádné problémy nemá. Pokud má druhé video jiné parametry, nabídne Avidemux jeho převod na potřebný formát. Avidemux si také bez problémů poradí s VBR zvukem, který dělá mnoha programům problémy. Dále dokáže tento program odstranit Packed Bitstreram u AVI souborů s MPEG-4 ASP kompresí (DivX, XviD). Některé další vymoženosti ještě zmíním dále v návodu.

Avidemux
Avidemux při použití filtru videa zobrazujícího pohyb.

Střih bez rekomprese

Jednou z hlavních funkcí Avidemuxu je střih bez nutnosti opětovné komprese videa nebo zvuku. Lze také bez rekomprese změnit kontejner, pokud podporuje danou kompresi videa. Případně je možné změnit formát zvuku se zachováním komprese obrazu nebo naopak. Při střihu bez rekomprese obrazu je samozřejmě nutné dodržovat základní pravidla ohledně klíčových snímků zmíněných v návodu na VirtualDub. U MPEG-4 ASP si ale Avidemux dokáže poradit tak, že část videa překomprimuje a umožní tak střihat video v libovolném místě. Snad přibude v budoucnu tato možnost i pro další formáty videa.

Pokud se pohybujeme po videu pomocí posuvníku, Avidemux automaticky skáče po klíčových snímcích. Podle nich se také pohybujeme dvojitými šipkami. Jednoduché šipky skáčou po jednom snímku. Talčítky s šipkami a písmeny A a B označujeme začátek a konec výběru. Ten sice není nijak graficky znázorněný, jako je tomu ve VirtualDubu, ale vybraná místa pro střih si můžeme kdykoliv ověřit tlačítky A/B a údaji v pravém dolním rohu. Vystřižení označeného úseku provedeme dle očekávání klávesou "Delete". Bez rekomprese lze stříhat všechny podporované formáty - AVI, MPEG PS/TS, MP4/MOV, Ogg a MKV. Při načítání souborů MPG, VOB a TS si Avidemux tyto soubory indexuje, aby se v nich dalo rychleji pocházet. Je proto nutné mít je na harddisku.

Komprese videa a zvuku

Střih bez rekomprese je velmi výhodný díky své rychlosti a nulové ztrátě kvality. Jindy je ale zapotřebí video nebo zvuk překomprimovat. K tomu může existovat několik různých důvodů. Nejčastěji je video nutné změnit kompresi kvůli kompatibilitě se stolními nebo přenosnými přehrávači, jejichž podpora různých formátů bývá velmi omezená. Pro Avidemux ale není problém video na potřebný formát převést. Můžete nastavit výstup do AVI - MPEG-4 ASP/MP3, který přehraje většina současných stolních DVD přehrávačů. K dispozici je i přímo formát kompatibilní s DVD-Video (MPEG-2/AC3), pro velmi staré přehrávače, které neumí ani AVI. Mobilní telefony můžete zásobovat formátem MP4 - MPEG-4 SP/AAC. V počítači si zase můžete užít vysoce kvalitní video kompresi MPEG-4 AVC (kodek x264). V kombinaci s AC3 zvukem a kontejnerem MPEG TS můžete takové video přehrávat i na některých moderních stolních přístrojích.

Avidemux - XviD
Nastavení populárního kodeku XviD v Avidemuxu.

Parametry pro kodek XviD jsou poměrně jasné a pokud jejich význam neznáte, můžete je nastudovat v mých starších návodech. U většiny formátů ale není třeba výchozí nastavení nijak měnit. Oproti VirtualDubu je zde výhoda v tom, že při dvouprůchodové kompresi provede Avidemux oba průchody automaticky a není třeba používat plánovač úloh. Pro některé formáty (HuffYUV, MPEG-1, MPEG-2 a MPEG-4 ASP) jsou na výběr 2 různé kodeky. Zatím nemám dostatek zkušeností, abych mohl jeden z nich doporučit před druhým.

Filtry videa a zvuku

Další ze schopností Avidemuxu je možnost aplikovat na obraz a zvuk různé filtry. Ty jsou často portovanými verzemi filtrů z MPlayeru, Avisynthu a VirtualDubu. Pokud už jste tedy některý z těchto programů používaly, nebude pro Vás jejich výčet a schopnosti žádnou novinkou. Jsou zde samozřejmě klasické transformační filtry pro změnu rozlišení (respektive rozměru), konverze snímkové frekvence, otáčení videa nebo ořez. Dále je k dispozici mnoho filtrů pro prokládané video. Od klasických deinterlacerů přes decomb (inverse telecine), 3:2 pulldown (telecine) až po otáčení pořadí půlsnímků. Nemůžou samozřejmě chybět úpravy barev, jasu a kontrastu, potlačení šumu, změkčení nebo naopak zostření obrazu a je zde i možnost přidat do obrazu titulky. Pro zvuk jsou zde také všechny filtry, které byste očekávaly. Avidemux umožňuje přesamplování, zrychlení/zpomalení, posun, zesílení a také práci s vícekanálovým zvukem.

Avidemux - filtry
Použití filtrů v Avidemuxu.

Jakmile aplikujete na video nějaký filtr, není už samozřejmě možné jej uložit bez rekomprese. Je tedy nutné zvolit nějaký kodek pro kompresi. Jakmile to uděláte, objeví se možnost vyvolat dialog pro aplikaci filtrů. Filtry se aplikují v pořadí odshora dolů. Parametry většiny filtrů jsou poměrně jasné, případně můžete dohledat nastavení v popisu jejich ekvivalentů pro VirtualDub, MPlayer a Avisynth. Vedle tlačítka bitrate kalkulátoru můžete zvolit umístění okna vstupního a filtrovaného videa. Výsledek Vašeho snažení tedy okamžitě vidíte.

Co lze čekat dál?

Avidemux je neustále pod intenzivním vývojem. Program nabízí 2 různá grafické rozhraní založené na knihovnách Qt4 a GTK+. Uživatelé Linuxu určitě vědí, co si vybrat a těm, kteří používají Windows, doporučím raději Qt4. V připravované verzi 2.6 by již měla být konečně funkční podpora AVCHD videa, které používá většina HD kamer. Stejně jako VirtualDubu ale Avidemuxu bohužel citelně chybí podpora více video stop a aplikace přechodů mezi video klipy. Pokud toto potřebujete, není Avidemux pro Vás ten pravý program.


:


Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.