Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

Tvorba DVD z AVI 2

Úprava titulků

Titulky paradoxně způsobí asi nejvíce problémů z celého postupu. Pokud je zdrojem film na více CD, musíme spojit rozdělené titulky dohromady a také nás bude zlobit délka řádků. Toto nehrozí v případě, že je zdrojem titulků DV AVI video. Aby nebylo problémů málo, budeme muset vyřešit vertikální umístění titulků a také Vás asi zarazí jejich špatná kvalita. Ta je dána, stejně jako většina ze zmíněných komplikací, hloupou normou pro DVD-Video. Pro tu je kvalita a pohodlí uživatele až na posledním místě, hlavním cílem je levná výroba DVD přehrávačů. Ale pokud jeden z těchto levných přehrávačů vlastníte, nedá se nic dělat.

Předpokládám, že máme titulky ve formátu SUB nebo SRT a nyní je tedy potřebujeme převést na formát SUP. K tomu slouží program SubtitleCreator, který ke svému běhu potřebuje Microsoft .NET Framework.

SubtitleCreator
SubtitleCreator převede textové titulky na obrázky

V programu otevřte v menu File -> Open text subtitles vaše titulky. Jestli jsou ve formátu SUB, je nutné zadat snímkovou frekvenci videa, kterou již znáte z GSpotu. Pokud jsou titulky rozdělené na víc dílů (CD), zaškrtněte File -> Join subtitle files a otvřte druhý díl. Program bude požadovat první AVI video, podle kterého určí časové posunutí druhého dílu. Pokud spojení titulků v SubtitleCreatoru z nějakého důvodu selže, lze jej provést jednoduše i jinak.

Nejdříve musíme zjistit délku první části filmu, což nám opět prozradí program GSpot. Je to poslední zakroužkovaný údaj, v mém případě 97500. Udává počet snímků videa. Pokud jej vydělím snímkovou frekvencí (zde 25, opět údaj z GSpotu), získám délku první části ve vteřinách. V mém případě to bude rovných 3900 vteřin, tedy hodina a 5 minut. Pokud nevyjde celé číslo, údaj nijak nezaokrouhlujte, synchronizace titulků musí být zcela přesná. Posunutí i o jedinou vteřinu je znát. Vlastní spojení lze jednoduše provést například v programu SubtitleTool.

SubtitleToolCZ
Titulky umí jednoduš spojit program SubtitleToolCZ

Otevřeme první díl titulků, pokud jsou ve formátu SUB (MicroDVD), je opět nutné sdělit programu snímovou frekvenci. Poté se přepneme na záložku Přidat titulky a vyplníme přesně délku první části filmu. Potom klikneme na tlačítko Otevřít vedle a vybereme druhý díl titulků. Nyní už stačí pouze spojené titulky uložit a jsme hotovi.

Nyní již tedy máme titulky spojené a načtené v programu SubtitleCreator. Dalším krokem je vybrat barvu, což můžeme provést vpravo nahoře. Od shora dolů to jsou bravy pro pozadí, ideální je nechat ho průhledné (Transparent). Potom je to vlastní barva titulků, barva přechodu (pro vyhlazení fontů) a nakonec barva orámování. Ve většině případů bych s barvami nehýbal. Na výběr toho stejně moc není. DVD norma nabízí pouze 16 barev a z nich jenom 4 mohou být použité najednou. O nějakých barevných nebo hladkých titulcích na DVD si tedy můžeme nechat pouze zdát. Pod barvou jsou nastavení, která umožňují určit velikost a pozici titulků. Zleva shora to je odstup od levého kraje, odstup shora, šířka titulků a počet řádek. Napravo je potom roztažení ve svislém a vodorovném směru a rozestup mezi řádkami. Protože se titulky při přehrávání budou roztahovat do šířky, musíme s tím při jejich tvorbě počítat. U 4:3 filmů bude roztažení téměř neznatelné, u 16:9 už bysme na to měli brát ohled. Mně se pro 16:9 TV osvědčilo nastavit výšku na 3 řádky a vertikální protažení na 1,60. Je minimálně slušností vytvořit také verzi titulků pro 4:3 TV, které nebudou roztažené. Pro každý typ a jazyk titulků je tedy vhodné mít 2 nebo 3 verze. Tyto verze se nazývají Wide (pro 16:9 TV, budou roztažené), Letterbox (pro 4:3 TV, nebudou roztažené) a Pan&Scan (pro 4:3 TV, budou ze stran ořezané).

Poté je nutné vyřešit umístění. Nebudu Vás trápit vysvětlováním nesmyslných ořezů a překryvů, kterými si výrobci elektroniky usnadňují život a ztrpčují ho tak uživatelům. Nutné je vědět tolik, že pokud si chcete být jisti, že titulky budou na každé televizi viditelné, je nutné dodržet odstup 70 bodů z boku a 60 bodů odspoda. Levý kraj tedy nechte nastavený na 70 a šířku titulků na 580. Odstup titulků shora (zde 410 bodů) záleží na výšce titulků. Pro televize 4:3 a 16:9 nastavte sice jiné roztažení, ale odstup 60 bodů od spodního kraje zachovejte. DVD přehrávač se o správné umístění postará sám. Problém nastane na počítači s 4:3 monitorem u 16:9 filmů. Kromě MPlayeru neumí snad žádný přehrávač zobrazit titulky v režimu Letterbox. Zobrazí tedy titulky pro režim Wide, které ale budou zbytečně vysoko a pod obrazem zůstane zcela nevyužitý černý pruh. Proto není špatný nápad vytvořit i verzi titulků specielně pro počítače, kde budou titulky umístěné až na spodní hranu.

Z obrovského množství nastavení má ještě smysl zvolit font v menu Formatting -> Change font. Také je dobré prohlédnout si titulky, které se programu zdají špatné. To uděláte tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na výpis titulků vlevo dole a zvolíte Only show subtitles with errors. Zobrazí se Vám tak titulky, které jsou podle SubtitleCreatoru problémové, většinou příliš dlouhé. Můžete je buďto opravit nebo nechat řešení na automatice programu. Ten titulky buďto rozdělí na víc řádek nebo je zmenší tak, aby se do zvoleného prostoru vešly.

Jakmile je vše nastaveno a přichystáno, uložte titulky příkazem File -> Save SUP as. Pokud jste nechali některé titulky neopravené, program Vás na to ještě jednou upozorní. Odsouhlaste tedy, že o tom víte a chcete automatické řešení. Poté zvolte název pro obrázkové titulky a bude trvat přibližně minutu než je program vytvoří. Pokud chcete udělat titulky s různou pozicí (jak jsem doporučoval) pouze změňte vertikální odstup a titulky opět uložte pod jiným jménem. Také můžete vytvořit další jazykové verze, pokud je máte k dispozici. Není ani od věci, vytvořit titulky s různými fonty nebo velikostmi a barvami. K dispozici máte 8 verzí. Nebuďte stejně lhostejní jako většina tvůrců originálních DVD a dejte uživateli na výběr. Tím je hotova nejsložitější a nejproblémovější část převodu - titulky.

Authoring DVD

Authoring DVD je proces, při kterém se spojí dohromady video se zvukem a titulky, přidají se kapitoly a případně nějaké menu. Osobně jsem odpůrcem jakýchkoliv menu a myslím si, že mají smysl pouze v ojedinělých případech. U filmů menu podle mého názoru pouze obtěžuje. DVD dle mého postupu bude tedy bez menu, samozřejmě ho ale můžete v nějakém z mnoha authoringových programů dodělat, pokud se bez něj nedokážete obejít. Můžete použít například můj návod na DVDAuthor GUI. Pro vytvoření DVD bez menu doporučuji použít program Muxman. Jeho ovládání je jednoduché a vytváří spolehlivě fungující DVD.

Muxman
Jednoduchý a spolehlivý authoringový program Muxman

Celý postup spočívá v tom, že do programu postupně nahrneme všechny připravené elementy našeho DVD. Začneme videem. Klikněte na tři tečky vpravo nahoře a otevřete .m2v soubor. V okně, které se objeví, klikněte na Close a video se přidá do projektu. Potom můžete vybrat, jak se má chovat video, pokud má jiný poměr stran než obrazovka. PS (Pan & Scan) obraz ořízne, LB (LetterBox) přidá černé pruhy. Osobně upřednostňuji druhou možnost, případně můžete zaškrtnout both a nechat volbu na DVD přehrávači (respektive uživateli). Stejným způsobem jako obraz se přidá také zvuk (případně i víc jazykových verzí). U zvuku je vhodné nastavit jazyk a případně posunutí vůči obrazu. Většinou by nemělo být nutné zvuk jakkoliv posouvat. Jako třetí přidáme titulky. U těch se dá nastavit jazyk a vlastnosti (vnucené, komentář, velikost), důležité je také nastavení, k jakému typu zobrazení náleží. K dispozici jsou opět volby PS a LB, které jsou ale aktivní podle toho, jak jste nastavili video. Navíc je zde volba Wide, která určuje titulky k zobrazení na 16:9 televizích. Jak vidíte, můžete předvolit pro každý typ zobrazení jiné titulky. Můžete ale také přiřadit jedny titulky pro všechny typy zobrazení videa. Stav, kdy existují zároveň televize 16:9 a 4:3 způsobuje tyto komplikace. Celou problematiku rozebírám podrobně v samostatném článku. Nakonec přidáme kapitoly vyexportované z enkoderu HC. K tomu použijeme menu File -> Import Chapter. Teď stačí vybrat si třemi tečkami vpravo dole adresář pro výstup, kliknout na tlačítko Start a počkat si na vytvoření DVD struktury. Výsledné DVD zabere na disku přibližně 4,5 GB.

Nyní už stačí pouze DVD vypálit, což už určitě většina z Vás umí. Kromě klasického Nera můžete použít také vyaplovací program ImgBurn, který od verze 2.0 zvládá vyaplovat DVD přímo z adresářové struktury bez nutnosti vytvářet ISO obraz. Další freeware program pro vypálení DVD-Video disku je třeba DoISO. I vypálení DVD lze tedy provést kvalitně pomocí programů dostupných zdarma.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.