Naposled aktualizováno 10. 01. 2011.

7-zip


1 MB
OS:
Windows 95 a výš
Licence:
OpenSource - GPL
Nutná instalace?
ANO

7-zip je opensource program, který je souborovým manažerem, jako třeba vynikající, ale placený Total Commander. Zároveň je ale také komprimačním a dekomprimačním programem, jako třeba WinZip nebo WinRAR. Program WinZip je placený a nabízí horší kompresi než 7-zip. WinRAR je alespoň schopný nabídnout kompresní poměr podobný formátu 7-zip (.7z), ale také není zadarmo.

Screenshot programu 7-zip

7-zip umí kromě vlastního formátu komprimovat soubory také jako BZip2 nebo klasický ZIP. U každého formátu si můžete vybrat poměr rychlosti a kvality komprese. Všechny tyto formáty umí 7-zip smozřejmě také rozbalit, navíc zvládne i dekompresi archivů ARJ, RAR, RPM, DEB, CAB a dalších. Tyto soubory můžete s programem asociovat v nastavení. Program lze také přepnout do uživatelského rozhraní se dvěma panely, kdy se chová jako klasický dvouokenní souborový manager. Archivy se potom tváří jako adresáře a lze je jednoduše rozbalovat zkopírovánim obsahu mimo archiv. Soubory lze také spouštět rovnou z archivu (rozbalí se do dočasného adresáře). Další možností komprese/dekomprese je použití kontextového menu Windows, pokud tuto volbu v nastavení programu zvolíte. Od verze 4.xx již 7-zip také obsahuje dlouho očekávanou funkci - rozdělení výsledného souboru na více částí (multisegment). To se hodí, pokud například potřebujete přenést na disketách soubor, který se na 1 disketu nevejde.

A co lze programu vytknout? Jako souborový manager disponuje program pouze základními funkcemi. Chybí přejmenování více souborů, ftp klient nebo zabudovaný prohlížeč. Hlavní těžiště je totiž vynikající kompresní formát 7-zip a souborový manager je pouze něco navíc. Ještě by bylo dobré zmínit, že soubory .7z je možné rozbalit také programy IZArc nebo Total Commanderem s příslušným pluginem. Podpora v dalších programech snad bude přibývat.
Pokud máte nějaký dotaz nebo přípomínku, neváhejte mě kontaktovat.